ASKLEPİON

ASKLEPİON

”Ölümün Yasaklandığı, Vasiyetnamelerin Açılmadığı Yer”

Modern tıbbın ve eczacılığın merkezi olan ve antik çağın en büyük sağlık yurdu olan Bergama Asklepion’u, İ.Ö. 4yy’de Sağlık Tanrısı Asklepios’a adanarak yapılmış ve İ.S. IV. yüzyıla kadar ünlü bir tedavi merkezi olarak etkinliğini sürdürmüştür.

Üç temel öğe olan perhiz, sıcak ve soğuk banyo ile beden hareketlerinden oluşan tedavi şekillerinin yanında buluntulardan, küçük operasyonlarında yapıldığı anlaşılan Asklepeion’da ilaçla, şifalı bitkilerle, müzikle, su sesi, telkin ve rüya tabirlerine dayalı psikoterapi, çamur ve güneş banyolarıyla tedavi yöntemleri uygulanırdı.

Bergama’nın güney batısında, sulak ve yeşil bir vadi içinde kurulan Asklepeion’a yaklaşık 1 km uzunlunda ki Kutsal Yol (Via Tecta) ile ulaşılırdı. Asklepeion Kütüphanesi, Tiyatrosu, Tapınakları, Kutsal Su ve Çeşmesi, Yeraltı Geçidi (Kriptoportikos) ile bugün konuklarını ağırlamaktadır. 1976 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan Uluslararası Grup Psikoterapileri Kongresi 1984 yılından bu yana her yıl Bergama Asklepeion’unda düzenlenmektedir.