2020 BERGAMA’DA ÇEVRE YILI

Bergama’da sıfır atık, geri dönüşüm ve çevre bilincinin arttırılmasına yönelik olarak bir kampanya çalışması başlatılmış, bu kapsamda 2020 Bergama için Çevre Yılı olarak ilan edilmiştir.

 

Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak konusunda Bergama Belediyesi olarak sorumluluk hissedilmekte ve bu konuya hassasiyetle yaklaşılmaktadır.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde sürdürülen Sıfır Atık Kampanyası, ciddi bir farkındalık oluşturmuştur.

 

Atıkların doğaya salınmadan geri değerlendirilmesinin, enerji tasarrufuyla birlikte çevre sağlığı ve ekonomiye çok ciddi katkısı olduğundan, çevre ve atık bilincini özellikle ve öncelikle çocuk ve gençlere kazandırmak amacıyla, çalışmalarımız daha çok öğrencilerle birlikte sürdürülmektedir. Öğrencilerimize tohumlu kalemler dağıtarak doğa sevgisini aşılamaya çalışılmakta, okullarımız için her sınıfta kullanılmak üzere duvar takvimleri yaptırılmıştır. Tamamen geri dönüşümlü malzeme kullanılan bu takvimde çocuklarımıza çevre ve atık bilinci oluşturacak mesajlar vermeye özen gösterilmiştir. Ayrıca kamu kurumlarının da geri dönüşüm konusunda farkındalıklı olması çok önemli olduğundan konuyla ilgili bilgilerin yer aldığı birer masa takvimi hazırlatılarak dağıtılmıştır. Belediye olarak sürdürülen atık pil, cam, yağ ve ilaç toplama kampanyaları devam etmektedir. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan sürekli çevreyle ilgili farkındalık içeren paylaşımlar yapılmaktadır. 2020’de Bergama’da ciddi bir çevre duyarlılığı oluşturmak için belediye olarak öncü ve örnek olunmaktadır. Bu amaçla 14 farklı atık grubunun toplanmasını sağlayacak bir Atık Getirme Merkezi’nin yapım çalışmaları devam etmektedir. Tekstil Fabrikasında bulunan bu tesisimiz ile mobilyadan teknolojik aletlere kadar pek çok kullanılamayan eşya ve ürün geri dönüşüme kazandırılacaktır.

 

Ayrıca, son birkaç ayda belediyemizin temizlik araç filosunu 17’den 22’ye çıkarılmıştır. Dar sokaklar için küçük yol süpürgesi alarak ve çöp konteynerlerimizin sayısını arttırarak, ibadethaneler için kullanılacak kapsamlı bir temizlik aracı alarak temizlik konusundaki eksikler ivedilikle gidermeye özen gösterilmektir.

 

#2020bergamadaçevreyılı başlığı ile sosyal medya üzerinden de yürütülen kampanya büyük ilgi çekmektedir.