Sosyal Belediyecilik

Sosyal Belediyecilik anlayışına uygun hareket eden Bergama Belediyesi, İhtiyaç sahibi ve dezavantajlı kesimlerin yaşam kalitelerini arttırmayı, çağın gereklerine ve insan onuruna yakışır şekilde sosyal yardım hizmetlerini sunmayı amaçlamaktadır.

Sosyal desteğe ihtiyaç duyan bireyler için birçok çalışma yapılmakta, birçok tesisinde hizmet verilmektedir.

 

 

AŞEVİ: İlçemizde yaşayan ve gerekli tespitlerin yapılmasının ardından maddi ve fiziki durumu yemek yapmaya elverişli olmayan vatandaşlarımızın evlerine haftanın 6 günü 2 öğünlük 4 çeşit sıcak yemek servisi yapılmaktadır. Belediyemiz Aşevinden yaklaşık 500 kişi sıcak yemek servisinden faydalanmaktadır.

 

SOSYAL MARKET: Sosyal dayanışmayı ön planda tutan Sosyal Market’te vatandaşlarımızın ihtiyacından fazla olup kullanılmış fakat kullanılabilir nitelikte olan veya kullanılmamış ayni yardıma elverişli eşyalara sahip kişilerden bu eşyalar toplanmakta, kullanılabilir hale getirilmekte ve kent içerisindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.

 

RAHMİ YEŞİLSOY ENGELLİ MERKEZİ: Engelli vatandaşlarımızın rahatça ulaşımının sağlanabildiği bir konumda yer alan merkezde; çini, seramik, ebru gibi hobi ve meslek edindirme kurslarının gerçekleştirildiği bir atölye yer almaktadır. Ayrıca çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerin rahatça yapılabildiği açık ve kapalı alanlara sahip olan merkezde, danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri de verilmektedir.

 

TAZİYE EVİ: İlçemiz Fevzipaşa Mahallesi’nde 320 m² kullanım alanı bulunan iki katlı bina taziye evi olarak inşa edilmiştir. Zemin katında 145 m² ofis, mescit ve çok amaçlı salon ile 180 m²’lik üst katta mutfak ve yemekhane bulunmaktadır.

Tesis aynı zamanda kadınlara yönelik el işi ve hobi kurs merkezi olarak hizmet vermektedir.

 

SOSYAL YARDIMLAR
Yapılan sosyal Yardımlar, Belediye Hizmet Binası 4. katta bulunan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

 

Başvuru için gerekli belgeler;

  • Başvuru dilekçesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgâh belgesi
  • Fakirlik belgesi
  • Taşınmaz mal kaydı olmadığına dair belge (Tapu sorgusu)
  • Araç kaydı olmadığına dair belge (Araç tescil kaydı)
  • Sosyal güvencesini gösterir belge (Maaş belgesi)

 

Bergama Belediyesi Sosyal Yardım Yönetmeliği’ne göre verilen yardımlar;

Afet yardımı: Deprem, sel baskını, yangın gibi doğal afet durumlarında yapılacak yardımlardır. Asker ailesi yardımı: Asker ailelerinden muhtaç olanlara yardım hakkındaki 4109 sayılı Kanun gereğince gerekli şartları taşıyan ve istenilen belgeleri hazırlayan asker ailelerine yapılan yardımdır.

 

Cenaze yardımı: Belediyenin kimsesiz, yoksul, fakir, muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişiler için yaptığı ücretsiz defin işlemleri ile sayılan ihtiyaç sahiplerinin cenaze evlerine yapılan yemek yardımıdır. Yemek yardımının şekli ve nasıl yapılacağı Yardım Komisyonu kararında belirtilir.

 

Engelli yardımı: Engellilere yapılacak ayni veya nakdi yardımları kapsar.

 

Gıda yardımı: Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda, belirlenen gıdalardan oluşan, devamlı ya da aralıklarla dar gelirli, yoksul, muhtaç, kimsesiz, ihtiyaç sahibi, engellilere dağıtılır.

 

Giyim yardımı: Elbise, palto, kaban, yağmurluk, çorap, şapka, ayakkabı v.b. giyim eşyasını kapsar.

 

Kırtasiye yardımı: İhtiyaç sahibi öğrencilere yapılacak yardım, defter, kitap, araç-gereç, çanta ve kırtasiyeden oluşur.

 

Sağlık yardımı: Muhtaç vatandaşlara yapılacak tedavi, ulaşım ve ilaç yardımlarını kapsar.

 

Sosyal yardım: İhtiyaç sahibi olan ilköğretim, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencilerine veya ailelerine; kırtasiye, giyim, gıda, yakacak, barınma, ulaşım giderleri ile okudukları bölümlerin öğrenim katkı paylarını ödeme güçlüğü içinde olanlara eğitim dönemi içinde verilen birleştirilmiş sosyal yardımdır.

 

Tamirat yardımı: Muhtaç vatandaşların ikamet ettikleri konutlarının tamiratı için yapılan malzeme ve işçilik yardımlarını kapsar.

 

Yakacak yardımı: Yönetmelikte belirtilen koşullara uygun şekilde ve ihtiyaç sahiplerine yapılır.