Uluslararası 44. Grup Psikoterapileri Kongresi Başladı

Uluslararası 44. Grup Psikoterapileri Kongresi Başladı

Denizli Psikodrama Derneği’nin organizasyonunu üstlendiği ve Bergama Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 44. kez düzenlenen  “Uluslararası 44. Grup Psikioerapileri Kongresi” Asklepion antik kentinde başladı. 

Psikoterapinin tarihte ilk uygulandığı yer olan Asklepeion’un Antik Tiyatro’sunda açılış konuşmaları ile başlayan ‘Uluslararası Psikoterapi Kongresi’nin bu yıl ki teması ‘Toprağım; bana kalan izler…’

Tarihi antik tiyatroda başlayan kongrenin açılış törenine Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Kongre Onursal Başkanı Psikoterapi uzmanı Dr. Grete Leutz, Grup Psikoterapileri Başkanı Abdülkadir Çevik, Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitü Başkanı Bircan Kırlangıç Şimşek, Grete Leutz, Psikodrama dernekleri başkanı Gülşen Nevin ve beş yüz kişiye yakın öğrenci ve akademisyen katılım gösterdi.

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren kongre başkanları Prof. Dr. Nalan Kalkan Oğuzhanoğlu ve Prof. Dr. Osman Özdel konuşmalarında bu kongrenin önemli bir kongre olduğunu ifade ederek, “ İlkler şehri Bergama’nın önemli bir organizasyonu. Başta belediye başkanımıza ilk seçildiği günden bu yana bizlere destek olduğu için teşekkür ediyoruz. Ve kongrede bu yılda bizlerden desteğini esirgemeyen Bergama Ticaret Odası’na teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu yıl kongre tarihinin en yüksek katılımlı kongresini düzenliyoruz” açıklamasında bulundular.

TARİHİ MEKANLARIMIZDAKİ BİLİMSEL AKTİVİTELERİN ÖNEMİ BÜYÜK

Bergama’nın farklı düşünce ve anlayışlara kucak açarak medeniyetin dünyaya yayıldığı kültür ve bilimin önünü açarak çok sayıda ilim insanı yetiştirdiğini belirten Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Öncelikle ifade etmek isterim ki, göreve yeni başlamış Belediye Başkanı olarak, tarihinde bilim ve sanat kenti olarak anılan Bergamamıza yakışan bu organizasyonun içinde olmaktan, onur duymaktayım. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bundan 85 yıl önce geldiği Bergama’da bu antik mekanı gezmiş, şimdi oturduğunuz yerlerde oturmuş ve yüksek öngörüsü ile buranın öneminin vurgulanması ve tanıtılması için gerekenin yapılması yönünde direktif vermiştir.  Bu nedenle, dünyanın önemli tarih ve kültür mirasına sahip, adeta bir açık hava müzesini andıran Bergama’nın, sahip olduğu doğal ve kültürel özelliklerin yeterince değerlendirilmesi Ata’mızın emridir ve en büyük arzumuz, temel hedefimizdir. Bu yönde atılacak her adım, turizme katkı sağlayan etkinlikler ve tarihi mekanlarımızdaki böyle bilimsel aktiviteler bizler için son derece önem arz etmektedir. Bergama’nın ve taşıdığı önemin, bu tür ekinliklerle daha da vurgulanacağına inandığımızdan, belediye kurumu olarak bu konuda şimdi olduğu gibi gelecekte de öncü olmaya ve elimizden gelen her şeyi yapmaya daima hazırız” diye konuştu.

Açılışın bir diğer konuşmacısı Grup Psikoterapileri Başkanı Abdülkadir Çevik ise kongrenin her geçen gün büyüyerek devam ettiğini belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kongrenin açılışında konuşan Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitü Başkanı Bircan kırlangıç Şimşek , “Bu nöbetleşe ve bayrak yarışıdır ve uzun yıllar bu kongrenin devam etmesini diliyorum.  Bu taşların tanıklığı uzun yıllar devam etsin” dedi. 

Psikodrama Dernekleri Başkanı Gül Şendil ise, “ Bu kongre köklerimizden gelen birikimlerin bir sonucudur federasyonumuz. Vizyonumuz tüm psikodrama derneklerini bir araya getirerek yurt için de ve yurt dışında koordineli çalışmalarını sağlamak. Psikodramaya gönül veren öğrencilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kongre Onursal Başkanı Psikoterapi uzmanı Dr. Grete Leutz tekrar Bergama’da olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek  , “Önceden sadece bir otobüs insanla buraya gelirdik. Büyük bir özveri ve coşkuyla başlardık. Ve yine aynı coşkuyla bugün buradayız.  “Ne mutlu Bergamlıyım diyene” açıklamasında bulundu.

Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Bir Bergamalı olarak burada bulunmaktan çok mutluyum. 44 yıldır bir işi yapabilmek çok zor iken hele ki bir bilimsel toplantıyı büyük bir emek ve özveri ile yapabilmek sıradışı bir iş. Emek veren herkese çok büyük saygı duyuyor ve teşekkür ediyorum. Bizim kentimiz için eşsiz bir fırsat. Ben on yıl boyunca destek olmaya çalıştım bundan sonrada Hakan Başkan’ın destek olacağına eminim” dedi.

Kongrenin ilk gününde Haluk Elbe Toplantı Salonu’nda Uzm. Dr. Osman Zülkif Topak  ‘Suça eğilim ve başetme’ ve Aliye Mavili Aktaş ‘Öfkemizi  düzenlemek  mümkün mü?’ konulu halk konferanslarında katılımcılarla bir araya geldi.