Kurban Kesim Yerleri Denetlendi

Kurban Kesim Yerleri Denetlendi

Bergama Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kesim yapılacak olan yerlere yönelik denetim gerçekleştirdi. İnsan ve hayvan sağlığı için özel kesim yerleri COVİD-19 tedbirleri yönünden denetlendi. Belediye ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların kurban ibadetlerini usulüne uygun şekilde yerine getirebilmesi için tüm hazırlıkları aralıksız sürdürüyor. Kurbanlıkların hijyenik yerlerde kesilmesi için tüm özel kesim alanları en ince ayrıntısına kadar denetlendi.

Belediye, Müftülük, İlçe Tarım ve Sağlık Grup’tan oluşan denetleme ekibi İlçe genelinde bulunan toplamda 20 adet kesimhane alanını denetledi. Kesim yerlerinde denetim yapılırken ayrıca Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 ile ilgili bilgilendirme ve gerekli uyarılar yapıldı.

DENETİMLERDE NELERE DİKKAT EDİLDİ

Denetimlerde, kesim yerlerinin tüm titizlikle temizliğinin yapılması, maske ve dezenfekte bulundurulması, kesim sonrasında oluşan atıkların bertaraf edilmesi, kesim alanının etrafı dışarıdan her hangi bir zararlı canlı girmemesi için çevrili olması, kesim yapılacak yer, beton zemin ve kolaylıkla yıkanıp temizlenebilir olması, kesim alanına uygun uzaklıkta hijyen kurallarına uygun lavabo ve wc bulunması ve kesim olacak hayvanların birbirlerini görmemesi için yapılması gerekenler incelendi.

BAŞKAN KOŞTU; “KONTROLLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Yaklaşan Kurban Bayramı için özel kesim yerlerinde tüm kontrollerin aralıksız süreceğinin altını çizen Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu “ Bayramın en güzel şekilde geçmesi için ekiplerimizle birlikte tüm tedbirleri alıyoruz, özel kesim yerleri bu anlamda özellikle dikkat etmemiz gereken yerlerdir. Bu yerlerde gereken tedbirleri alırken bir yandan da kesim alanlarında bekleyecek vatandaşlar içinde önlemler alıyoruz. Kurban, sosyal yönü ağır basan bir ibadettir. COVİD-19 tehdidinin devam ettiği unutulmamalıdır. Vatandaşlarımızdan tüm tedbirleri alarak maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak bir bayram geçirmelerini diliyorum” dedi.