Kültürel Miras Farkındalık Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor

Kültürel Miras Farkındalık Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor

Kültürel Miras Farkındalık Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor
UNESCO Bergama Alan Başkanlığı tarafından yürütülen Kültürel Miras Farkındalık Çalışmaları, her geçen gün dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Kırsal mahalle okullarında anlatımlar devam ederken, Balıkesir Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi’nden gelen öğrencilere de Bergama’nın Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı anlatıldı.
Bergama Belediyesi ve Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, ilçe merkezine uzak kırsal mahallelerde bulunan ve Bergama’nın tarihi ören yerlerini gezme fırsatını yakalayamamış ilkokul öğrencilerinin ayağına kadar gidilerek, UNESCO Mirası Bergama’nın Üstün Evrensel Değerleri tanıtılıyor. Küçük yaşlardan Koruma bilinci aşılanıp, eserlerin gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.
ÖĞRENCİ SAYISI 974’E ULAŞTI
Kültürel Miras Farkındalık Çalışmaları İşbirliği Protokolü kapsamında geçtiğimiz hafta Aşağıkırıklar İlkokulu’nda 8, Sarıdere İlkokulu’nda 23 ve İsmailli İlkokulu’nda 33 öğrenci olmak üzere toplam 64 öğrenciye ulaşıldı. Öğrencilere Bergama’nın ilkleri, Bergama’nın kültürel mirasını nasıl koruyacaklarını ve gelecek nesillere nasıl aktaracakları UNESCO Alan Başkanlığı tarafından anlatıldı. Daha önce gidilen okullarla birlikte proje kapsamında Kültürel Miras Koruyucu Listesi’ndeki öğrenci sayısı 974’e yükseldi.
BALIKESİR GÜLSER-MEHMET BOLLUK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ BERGAMA’YA MİSAFİR OLDU
Balıkesir Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan UNESCO Kulübü, Bergama’nın Çok Katmanlı Kültürel Peyzajını yerinde öğrenmek üzere Dünya Miras Alanları’nı gezmek üzere Bergama’ya geldi. 57 öğrenci ve 5 öğretmenle gerçekleştirilen geziye UNESCO Bergama Alan Başkanlığı ev sahipliği yaptı. Öğrencilere önce Bergama Kültür Merkezi’nde “Bergama’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Giriş Süreci ve Üstün Evrensel Değerleri” temalı sunum yapıldı. Daha sonra Akropol, Bazilika, Asklepion ve Arasta ziyaretleri gerçekleştirildi.