İş Arayanlar Ve İşverenler Bergama’da Buluştu

İş Arayanlar Ve İşverenler Bergama’da Buluştu

Cumhuriyet Meydanında kurulan stantlarda iş arayanlar, işverenlerle rahatlıkla buluşma fırsatı yakaladı. İş arayanlar aynı anda birkaç firmaya iş müracaatı yapabildi.Bergama Belediyesi, Bergama Ticaret Odası ve İŞKUR işbirliği ile Bergama Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ ile iş arayanlar işverenlerle buluştu.

‘Kariyer Günleri’ etkinliği Haluk Elbe Toplantı Salonu’nda yapılan tören ile başladı. Törene Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, Belediye Başkanı Yardımcısı Aşkın Uyar, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Nesrin Makbule Dank, Ak Parti İlçe Başkanı Sebahattin Güzel, işadamları, firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

İzmir’in birçok ilçesinde gerçekleştirilen ‘Kariyer Günleri’ etkinliğinin Bergama’da ilk kez gerçekleştiriliyor olması ilgiyi artırdı. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper ve İŞKUR İzmir İl Müdür Yardımcısı Nesrin Makbule Dank, Bergama Cumhuriyet Meydanında stantları gezerek ilk kez düzenlenen “Kariyer Günlerinde “ işveren ve iş arayanları tek tek dolaştı. İş sahibi olmak isteyenler kurulan stantlarda firma yetkilileri ile bire bir görüşme olanağına sahip olurken, CV’lerini de firma sahipleri ve yetkililere elden verdiler. İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü ise kendi oluşturduğu stantta Bergamalı iş arayanların kayıt işlemlerini gerçekleştirdi.
BELEDİYE BAŞKANI KOŞTU “BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Bergama Belediyesi, Bergama Ticaret Odası ve İŞKUR işbirliğinde Bergama’da bir ilk gerçekleştirildiğini söyleyen Belediye Başkanı Hakan Koştu, “İşveren ve işçilerin bir araya gelmesini sağladık. İşveren katılımının fazla oluşundan çok memnun olduk. İşveren ve işçiyi buluşturan bu etkinlikte işçilerimizin mutluluğu gözünden okunuyor. İşverenlerimiz de bu uygulamadan memnun olduklarını dile getirdiler. Bergama önemli bir şehir, gelişen bir şehir. Geçmişten gelen bazı özellikleri de var, tarihi bir kent , önemli bir kent. 2500 yıllık bir medeniyet beşiği. Tarım, turizm ve ormancılık ile ilgili birçok faaliyeti var. Yavaş yavaş da lojistik olarak da önemli bir konuma kavuştu. İstanbul – İzmir otoyolunun açılması ile birlikte önemi daha da arttı. Çandarlı Limanı önümüzdeki dönemde yapımı devam edecek. Çok önemli bir Türkiye ve Dünya Projesi olarak karşımıza çıkacak. Gelişen Bergama’da işsizlik söz konusu. Ve önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor. İnşallah bu yeni yatırımların tamamlanmasıyla birlikte işsizlik sorununu da hep birlikte çözmüş olacağız “ diye konuştu.

TİCARET ODASI BAŞKANI ÜRPER “BU ETKİNLİK BÖLGEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

‘Kariyer Günleri’ etkinliğinin düzenlenmesini çok önemsediklerini belirten Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper de yaptığı açıklamada “Bugün burada Bergama Belediyesi, İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü ve Bergama Ticaret Odası’nın birlikte düzenlemiş olduğu ‘Kariyer Günleri ‘ organizasyonumuz gerçekleşiyor. Ana amaç bölgemizdeki iş bulamamış olan iş gücünü yani iş arayan vatandaşlarımızı, işverenlerle buluşturmak. Şirketlerimizin aradığı personel ihtiyacını bu ortamda çok hızlı bir şekilde karşılanacağını umuyoruz. Çünkü bu kadar iş arayan kişinin bu kadar işvereni bir arada görmesi ve onlar ile diyalog kurabilmesi fazla zamanını alacakken burada çok daha kısa bir süre içerisinde farklı ve fazla sayıda işveren vekili ile ya da insan kaynakları sorumluları ile bir araya gelme fırsatını yakalamış oldular “ dedi. İŞKUR İzmir İl Müdür Yardımcısı Nesrin Makbule Dank ise “ Bugün burada iş arayanlar ile işverenleri buluşturma noktasında bir araya geldik. Bergama Ticaret Odası ve Bergama Belediyesi’nin destek ve organizasyonu ile yaklaşık alanda 20 – 25 firmanın katıldığı iş arayanla işverenin buluştuğu bir organizasyon oldu. İŞKUR olarak bu tür etkinliklere zaten desteklerimizi sürdürüyoruz. İl Genelinde yapmış olduğumuz çalışmaların ilkini Bergama’da gerçekleştirmiş olduk ”diye konuştu.