İlkler Şehri Bergama’da Bir İlk Daha

İlkler Şehri Bergama’da Bir İlk Daha

GELENEKSEL ATA SPORUMUZ ARTIK BERGAMA’DA

Bergama Belediyesi, Kınık Belediyesi ve Egepol Hastanesinin ortaklaşa düzenlendi ve bu yıl ilki yapılan Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kleopatra Ilıca Sahası Er Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Bu yıl ilki düzenlenen güreşlere, Minik 1, Minik 2, Teşvik 1, Teşvik 2, Tozkoparan, Ayak, Deste Küçük, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük ve Büyük Orta, Başaltı ve Baş kategorilerinden 350 pehlivan katıldı.

Etkinliği Bergama ve Kınık ilçelerinden gelen yaklaşık 3 bin vatandaş izledi 
Güreşler öncesi saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 
Ardından Bergama Müftüsü Hayrullah Yavuz’un öncülüğünde toplu dua edildi.
Ağalık ihalesinde 50 bin TL ile Tuncer Çalışkan Bergama güreşlerinin ağası seçildi.

AK Parti İzmir Milletvekili, Egepol Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Necip Nasır, yaptığı konuşmada, güreşin ata sporu olduğunu belirterek” Güreş, sporun centilmenlik olduğunu dünyaya tanıtan yegane spor. Bu yüzden Ata sporumuzu bizlerin desteklemesi gerekiyor. Bu işin çekirdeğinden gelen, bu işe gönülden hizmet eden organizatörlerimiz var. Biz de bir nebze katkıda bulunarak gelecek kuşaklara taşımak için Ata sporumuza destek oluyoruz.” dedi. 
Güreşlere, Bergama ve Kınıklı vatandaşların büyük bir talebi olduğunu ifade eden Nasır, Bergama ve Kınık Belediye Başkanlarının daha birçok büyük etkinliklere ev sahipliği yapacaklarına inandığını belirtti.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu geleneksel ata sporu olan yağlı güreşleri ilk kez Bergama’da düzenlemekten ve güreş severlerle buluşturmaktan mutlu olduklarını ifade ederek “ İlkler şehri Bergama’da böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için ve ilkini gerçekleştirdiğimiz için gururluyuz. Bu sezonun açılışını da tarihi kentimiz Bergama’dan yaptık. Önümüzdeki yıl Bergama Kermesi’nde güreşlerimizin ikincisini düzenlemeyi planlıyoruz. Bunun müjdesini şimdiden vermek istiyorum. Başta bu organizasyonda büyük emeği olan sayın Milletvekilim Necip Nasır, Kınık Belediye Başkanımıza ve federasyonumuza ve emeği geçen herkese gönülden teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra AK Parti İzmir Milletvekili, Egepol Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Necip Nasır, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu , Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, güreşçilere başarılar dileyerek halkı selamladı.

Minik 1 kategorisiyle başlayan güreşler baş pehlivanların güreşleriyle izleyenlere büyük heyecan yaşattı. 
Baş kategoride Mehmet Yeşil Yeşil, çeyrek finalde rakibi Ertuğrul Dağdeviren’e yenilerek elendi. 
Kıyasıya geçen müsabakalarda Ali Gürbüz ve Ertuğrul Dağdeviren rakiplerini bir bir yenerek finalde karşı karşıya geldi. 
İzleyenlerin alkışlarıyla başlayan ve kıran kırana geçen final müsabakasında, Ali Gürbüz rakibi Ertuğrul Dağdeviren’i yenerek birinci oldu.

Müsabakaların ardından kategorilerinde dereceye giren güreşçiler madalyalarını ve kupalarını aldı. 
Baş kategoride Ali Gürbüz birinci, Ertuğrul Dağdeviren ikinci, Ali Yanatma ve Süleyman Aykırı’da üçüncülük kupasının sahibi oldu.