Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bergama İçin Beklenen Müjdeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bergama İçin Beklenen Müjdeler

Bergama’yı uçuracak vizyon projelerin müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bergama’da yaptığı konuşmasında, Tarihi kent Bergama için iki önemli projenin müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir stadyumunun taşınıp yerine Millet Bahçesi yapılması, Selinos Deresi’nin ıslah edilip, turizme kazandırılması için çalışmaların başlayacağını halka hitabında müjdeledi.

Bergama Belediyesi’ne hayırlı olsun ziyaretine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Belediye Başkanı Hakan Koştu, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Murat Sağlık, Belediye Başkan Yardımcıları Aşkın Uyar, Cüneyt Umutlu, Ak Parti İlçe Başkanı Sebahattin Güzel, MHP İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Engin karşıladı.

Bergama’nın kısa sürede belediye hizmetlerinde hak ettiği konuma Belediye Başkanı Hakan Koştu başkanlığında geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hakan kardeşimiz bir taraftan ilçemizi güzelleştirirken, diğer taraftan da yılların ihmalini giderecek adımlar atacaktır. Bu zorlu ve önemli görevde şahsım, tüm milletvekili arkadaşlarım hep birlikte yanında olacağız, gereken desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’ndan Otobüs üzerinden halka hitap eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ilçemizde misafir etmenin gururunu yaşıyoruz. Bergamamız için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu kış gününde bizi yalnız bırakmadınız. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

İZMİR MİLLETVEKİLİ YILDIRIM “CUMHURBAŞKANIMIZ BERGAMA’YA ELİ BOŞ GELMEDİ”

Daha sonra kürsüye gelen Son Başbakan, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “ Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün Bergama’da milletin sevdalısı, milletin adamı Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı karşılıyoruz. Bergama’ya gelirken Cumhurbaşkanımız eli boş gelmedi. İzmir’i Bergama’ya bağlayan otoyolun açılışını yaparak geldi. Bergama uzun yıllardan sonra yerel seçimlerle beraber “Ak Parti ve Gönül Belediyeciliği” dedi. Hakan Koştu’yu başkan olarak seçti. Destek ve güveniniz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Şimdi artık sıra, Belediye Başkanımız Hakan Koştu’da. Bergama Hakan Koştu ile özlediği hizmetlere kavuşacak. Başkan Koştu, Bergama’yı İzmirimiz’in en güzel ilçelerinden biri haline getirecek” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “SELİNOS DERESİ’NDE GONDOLLARLA GEZİLECEK”

Havanın soğuk olmasına rağmen saatler öncesinden Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitap eden Erdoğan, Bergama Selinos Deresi ıslah çalışmasını alana kurulan dev ekrandan vatandaşlara göstererek, günün müjdesini verdi. O anlarda alanı dolduran Bergamalıların mutlulukları yüzlerine yansıdı. Bergamalılar, alkış ve ıslıklarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini duyurmaya çalıştılar. Erdoğan, bu çalışmayla Bergama’nın bir başka güzel olacağını söyledi. Bergama’da gondollara binileceğini söyleyen Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına talimat verdiklerini, belediye ile iş birliği halinde çalışmaların gerçekleştirileceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihi kentimizin ortasında, bakımsız ve atıl bir durumda bulunan Selinos Deresi’ni ıslah edip halkımızın ve turizmin hizmetine sunacağız. Bu proje ile tarihi dereyi kenarında gezinti alanlarının yer aldığı ve hatta suda gondolların yüzdüğü bir alan haline getireceğiz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; “ŞEHİR STADYUMUNU TAŞIYIP, YERİNE MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ”

Halka hitabında Bergama için hayati önem taşıyan ikinci büyük projenin de yapılacağı müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bergama şehir merkezinde kalan stadyumu taşıyıp, yerine sosyal donatıları, yer altı otoparkı ile millet bahçesi yapıyoruz” dedi. Burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, Bergamalılara 31 Mart seçimlerinde yüzde 49 ile AK Parti’yi iktidar kıldıkları için teşekkür etti. Erdoğan, “Böylece Bergama AK Parti’nin gönül belediyeciliğiyle tanışmış oldu. Bergama’nın önünde çok daha aydınlık günlerin kapıları aralandı” diye konuştu. Erdoğan, bu başarı nedeniyle milletvekilleri, il ve ilçe teşkilatlarını, mahalle temsilcilerini, kadın ve gençlik kollarını, sandık müşahitlerini tebrik etti. Tam 40 yıldır millete hizmetkar olmanın şerefini yaşadıklarını belirten Erdoğan, 18 senedir bütün Türkiye’ye azimle, aşkla hizmet götürdüklerini dile getirdi.

ERDOĞAN; “HER ALANDA BERGAMA’DA HİZMET EDİYORUZ”

Bergama için önemli olan vizyon projelerin müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ilçeye yapılan hizmetleri anlattı. Bergama’ya eğitim alanında 192 derslikli 17 okul, 7 pansiyon yaptıklarını belirten Erdoğan, Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksek Okuluna Egetal Tarımsal Analiz Laboratuvarını, 3 bilgisayar laboratuvarını, eğitim-öğretim programlarının laboratuvar ve uygulama alanlarını kazandırdıklarını söyledi.

Sağlık alanında 200 yataklı Bergama Devlet Hastanesi ile toplam 6 adet sağlık tesisi inşa ettiklerini dile getiren Erdoğan, Necla Mithat Öztüre Devlet Hastanesinin ek binasının yapımı, Bergama ağız ve diş sağlığı merkezinin, aile sağlığı merkezinin ve toplum ruh sağlığı merkezinin ise proje çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

2002’den bugüne 152 bin Bergamalıya toplamda 140 milyon lira tutarında ayni ve nakdi yardım yaptıklarınI söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bergamalı çiftçi kardeşlerimize toplam 413 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. 2003 yılından bugüne kadar ilçemizde 5 baraj ve 2 göleti tamamladık. 6 adet sulama tesisini inşa ederek toplamda 7 bin 300 dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Bergama Kırcalar sulamasının ikmal ihalesini bu yıl içinde yapacağız. Proje ve planlama safhasındaki 7 adet sulama tesisini de Bergama’ya kazandıracağız” dedi.

Bergama’ya doğal gaz getirdiklerine de dikkati çeken Erdoğan, doğalgazın ilçede süratle yaygınlaşacağını açıkladı. Doğalgazdan vatandaşlara memnun olup olmadıklarını soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte yaşanan zorlukları hatırlattı. Orman köylerinde yaşayan 661 aileye 17 yılda toplam 10 milyon lira ferdi proje kredi ve desteği sağladıkları söylen Erdoğan, “Bugüne kadar 10 köye 33 bin 500 adet ceviz, badem, kestane, zeytin gibi gelir getirici fidan diktik. İlçemizdeki orman yangınları ile mücadele için 216 kilometre orman yolu ve 2 adet köprü yaptık. Bu yıl 12 kilometre daha orman yolu yapıyoruz. 17 köyün ulaşımını sağlayan Sindel Köprüsü’nü ilçemize kazandırdık. İlçemizde bulunan ecdat yadigarı Şadırvan Camisi ve Selçuklu Minaresi’nin Hacı Hekim Camii’nin, Hacı Hekim Hamamı’nın ve Kurşunlu Camii ve Mescitaltı Mescidi’nin restorasyonlarını yaparak bunların da ihyasını sağladık” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “BERGAMA’YA TARIM KREDİ MARKETİ AÇACAĞIZ”

Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda 3 projeye 2 milyon liralık hibe desteği sağlanacağını söyleyen Erdoğan, “Bergama ilçemize, inşallah Tarım Kredi Kooperatif marketini açacağız. Burada gayet uygun fiyatlarla istediğinizi bulacaksınız. Asla burada vatandaşı sömürmek yok. Bunu halkımız hizmet alsın, diye yapıyoruz. 2 bin yıllık tarihi tonozları, Kozak çevre yolunu süratle yaparak koruma altına alacağız. Bergama Çevre Yolu’nun ikinci etap ihalesi bitti. Bergama şehir merkezinde kalan Adnan Menderes Bulvarı bisiklet yolları, kaldırım ve ışıklandırması ile yeniden düzenlenecek. Kredi Yurtlar Kurumunun Bergama’ya yapacağı yüksek öğrenim öğrenci yurdunun inşaatı kısa bir zaman içinde başlayacak. Çocuklarımızı ikili öğretimin sıkıntılarından kurtarmak için Bergama’da eksik olan derslik sayısını artıracak projelerimize başlıyoruz. TOKİ konutları inşaatına da başlıyoruz. 293 ailemize şimdiden evleri hayırlı uğurlu olsun” dedi. İkinci etap TOKİ konutları için de çalışmaların süratle devam ettiğini belirten Erdoğan, “Aliağa-Bergama arası doğal gaz boru hattının döşenmesine Eylül ayında başlıyoruz. Batı Anadolu Ege Serbest Bölgesi, Aşağıkırıklar mahallemizde faaliyetlerine başlıyor. Bergama’da binlerce gencimiz istihdam alanlarına kavuşacak. Çandarlı Kuzey Ege Konteyner Limanı’nın 2. etap inşaatlarına başlıyoruz. Sosyal Hizmet Merkezimiz ve İŞKUR hizmet ofisini Bergamamıza kazandırıyoruz. Siz bizim yanımızda durdukça biz de sizin için koşmaya, koşturmaya devam edeceğiz” dedi.