Bergama’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Bergama’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Bergama’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Bergama Hükümet Konağı önünde başlayan törenlerde, Atatürk anıtına çelenk konuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Çelenk sunumunun sona ermesiyle kutlamalar Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, yaptığı konuşmada, “97 yıl önce verilen vatan mücadelesi sayesinde bugün, bağımsız bir millet olarak, güçlü bir ülkede yaşıyoruz. 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşmasıyla son bulan Kurtuluş Savaşı’nda Türk Halkı büyük kayıplar vermiş, ancak Türkiye Cumhuriyeti adında güçlü bir devlet kurulmuştur. Batı Anadolu’da, Kuva-i Milliye hareketinin ilk başladığı yerlerden biri olarak Bergamamız’ın ayrıca bir önemi vardır. 1919’da Bergama’da başlayan işgal, 14 Eylül 1922’ye değin devam etmiş ve halk ne yazık ki 4 yıl boyunca büyük zulüm görmüştür. Ancak Bergama halkı, işgale karşı kanının son damlasına kadar mücadele etmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın ardından ‘Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir’ sözleri üzerine Türk ordusu, İzmir’den sonra hızla Bergama’ya da ulaşmıştır.Ordu, Bergama’daki Kuva-i Milliyecilerle birlikte, düşmanı kısa sürede pes ettirmeyi başarmıştır. Burada sizlerle birlikte bir kez daha, Tuzcu Efe’yi, Ali Osman Efe’yi ve adı bilinmeyen kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve tüm Kuva-i Milliyecileri rahmetle anıyorum” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler “Bergama’nın Kurtuluşu” konulu şiirlerini okudu. Kutlama programı Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Ekibi ile kılıç kalkan ekibinin gösterisiyle sona erdi.