Bergama, Diğer UNESCO Dünya Mirası Alanları’na Uçurtmalarla Selam Göndermeye Hazırlanıyor

Bergama, Diğer UNESCO Dünya Mirası Alanları’na Uçurtmalarla Selam Göndermeye Hazırlanıyor


Kadim şehir Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girişinin 7.yıl dönümü anısına Uçurtma Festivali düzenlenecek.
Festival 20 Haziran 2021 Pazar Günü “İnsanlığa Miras, Çocuklara Emanet Bergama” teması ile Akropol, Asklepion ve Kızıl Avlu’da (Bazalika) gerçekleştirilecek. Yarının büyüğü olarak Bergama’ya sahip çıkacak olan çocuklarda kültürel ve tarihi bilincin artırılması hedefiyle Uçurtma Festivali’nin ilkinin bu yıl yapılacağını açıklayan Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Kurulduğu ilk günden bugüne kesintisiz yaşamın ve yerleşimin sürdüğü şehrimiz Bergama’yı el üstünde tutmaya ve tanıtmaya devam edeceğiz. Çocuklarımız Bergama’mızdan uçurtmaları ile diğer UNESCO Dünya Miras Alanları’nda ki akranlarına sevgilerini gönderecek” dedi.
“İNSANLIĞA MİRAS ÇOCUKLARA EMANET BERGAMA: 1. UÇURTMA FESTİVALİ BERGAMA’DA STK’LARIN BİRLİKTELİĞİNE GÜZEL BİR ÖRNEK OLACAK”
Uçurtma Festivali Bergama Alan Başkanlığı öncülüğünde Bergama Belediyesi, Bergama Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Alman Arkeoloji Enstitüsü Pergamon Kazı Başkanlığı, Mimar Sinan Sanatlar Üniversitesi, Bergama Ticaret Odası, Bergama Müze Müdürlüğü, Bergama Kültür ve Sanat Vakfı, İzmir Vakfı, Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği, Komet Kültür ve Sanat Projeleri, Bergama aktif Bisikletçiler Derneği, Bergama İlgili Babalar Derneği, Miniart Atölye, Bergama Amatör Fotoğrafçılar Derneği birlikteliği ile vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile düzenlenecek.
BERGAMA ALAN BAŞKANI DR. ATABERK; “UÇURTMALARLA SELAM GÖNDERECEĞİZ”
Bergama’nın eşsiz değere sahip tarihi ve ören yerlerinden diğer UNESCO Dünya Mirası Alanları’na uçurtmalarla selam gönderileceğini ifade eden Bergama Alan Başkanı Emre Ataberk, “Bergama; ev sahipliği yaptığı sayısız kültürün önemli etkileşimlerinin bir kanıtı olmasının yanı sıra, insanlığın geçmişten günümüze geçirdiği aşamaların ve ortaya koyduğu eşsiz üretimin nefes alan bir temsilcisi olması bakımından tüm Dünya’da öne çıkmaktadır. Sahip olduğu nitelikler bakımından üstün evrensel değerler taşıyan Bergama, 22 Haziran 2014 tarihinde, “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” adı altında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış ve insanlığın ortak mirası olarak tescillenmiştir. Bu yönüyle tüm insanlık için korunması gerekli, önemli bir öğrenme kaynağı olan Bergama’nın geleceğinin ve mirasının emanetçileri ise öncelikle çocuklardır. Çocuklarımızda tarihi ve kültürel bilinci oluşturmak için bu festivali düzenliyoruz” dedi.
FESTİVAL PANDEMİ NEDENİYLE SINIRLI KATILIMCI İLE YAPILACAK
COVID-19 pandemi önlemleri çerçevesinde sınırlı bir çocuk grubu, velileri ve öğretmenleri ile Bergama miras alanlarında paydaşlarla birlikte düzenlenecek olan 1. Uçurtma Festivali ile, Bergama’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışının 7.yılı kutlanacak. Festivalin önümüzdeki yıllarda geniş katılımcılarla yapılması hedefleniyor.