Bergama Belediyesi’nde Yılın Son Meclisi

Bergama Belediyesi’nde Yılın Son Meclisi


Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun bölgemizde hayvancılık ve süt üretiminin artırılması ve istihdam sağlanması için “Hayalim” dediği Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi gerçeğe dönüşüyor.
Bergama Belediyesi’nin 2020 yılı son meclis toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun projelerle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’ya gidişi nedeniyle Meclis oturumunu Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Aşkın Uyar yönetti. Meclis toplantısında Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi iştiraki maddesi görüşülerek oy birliği ile karara bağlandı.
Meclis toplantısı Başkan Yardımcısı Aşkın Uyar’ın Koronavirüs nedeniyle vefat eden belediye çalışanı Ali Duraç’a başsağlığı mesajı dilemesiyle başladı. Meclis Başkan Vekili Aşkın Uyar,”Bugün daha da üzüntülüyüz. Her ölüm bizi üzüyor. Mesai arkadaşımızın vefat etmesi bizi derinden üzdü. Ailesi, yakınları ve belediyemize başsağlığı diliyorum” dedi. Belediye meclisinde grubu olan Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grup başkanları da tek tek söz alarak üzüntülerini dile getirip, başsağlığı dilediler. Daha sonra meclis gündemine gecildi. İlk olarak Kasım ayı meclis toplantısına ait tutanakların ibrası gerçekleştirildi. Ardından Başkanlık ve komisyonlardan gelen maddeler görüşüldü.
Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun seçim vaatleri arasında bulunan ve Bergama’daki işsizliğin önlenmesine önemli bir katkı sağlayacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi için Bergama Belediye Meclisi tarihi günlerinden birisini yaşadı. Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi iştiraki için Bergama Belediye Başkanlığı’ndan gelen gündem maddesi belediye meclisinde görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
BAŞKAN KOŞTU’NUN BÖLGEMİZ İŞSİZLİĞİNE ÇARE OLACAK PROJESİ BAŞLIYOR
Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun bölgemizde hayvancılık ve süt üretiminin artırılması ve istihdam sağlanması için “Hayalim” dediği bir proje daha gerçeğe dönüşüyor. Kuruluş çalışmaları ardından Alibeyli Mahallesi sınırlarında süratle yaşama geçirilmesi gerçekleştirilecek olan Tarımı Dayalı Süt İhtisas OSB ile ilk etapta 3 bin 500 kişi istihdam edilecek. Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımlar bir biri ardına gerçekleştikçe istihdam sayısı kademeli olarak artacak. Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi’nde katma değeri yüksek süt ürünleri, damızlık düve yetiştiriciliği, süt işleme tesisleri, hastalıklardan arı ortamlar oluşturulacak. 6 ayrı bölgenin yer alacağı OSB’de Süt İşleme Parselleri, Sanayi Parselleri, Eğitim ve Araştırma Alanı, İdari ve Sosyal Tesis Alanı, Tır/Kamyon Parkı Alanı, Atık Yönetim alanı bulunacak.
BERGAMA’YA ŞEHİTLER ORMANI
Meclise başkanlıktan gelen Bergama’da şehitlik ormanı oluşturulması maddesi de görüşüldü. Bergama’da tüm şehitlerin aziz hatırasının yaşatılması için ormanlık alan oluşturulması oy birliği ile kabul edildi.