Bergama Belediyesi tarafından önemli bir kültür yayınına daha imza atıldı. Bu hizmetin Kütüphane Haftası’na (29 Mart – 04 Nisan) denk gelmesi ayrı bir anlam kazandı.

Bergama Belediyesi tarafından önemli bir kültür yayınına daha imza atıldı. Bu hizmetin Kütüphane Haftası’na (29 Mart – 04 Nisan) denk gelmesi ayrı bir anlam kazandı.

Geçtiğimiz ay e-yayın olarak okuyucularla buluşturulan ‘Bergama 1838’ kitabı ardından bu kez Hekimler İmparatoru, tüm Dünya’da Tıbbın Babası olarak kabul edilen ve Hipokrat’tan sonra en çok bilinen Bergamalı Hekim Galenos’un ‘Tıp Ekolleri Erdemli Tabip Filozof Olmalı’ kitabı Türkçe’ye çevrildi. Ayrıca “Tabip Filozof Bergamalı Galenos’ adı ile Hekim Galenos’un hayatı kaleme alındı. Başkan Koştu, “Bu eserleri değerli halkımızın ve bilim insanlarının hizmetine sunmaktan dolayı onur duyuyoruz” dedi.Erciyes Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Özcan Akdağ ve Doç. Dr. Osman Bayder ve Bergama Belediyesi işbirliği ile Bergamalı Galenos’un ‘Tıp Ekolleri Erdemli Tabip Filozof Olmalı’ eseri ‘Eleştirmeli Metin’ olarak Arapça’dan Türkçe’ye çevrildi. Ayrıca Doç. Dr. Özcan Akdağ tarafından ‘Tabip Filozof Bergamalı Galenos’ adı ile Hekim Galenos’un hayatı ve çalışmaları hakkında bir kitap yazıldı. HER İKİ KİTAP İLK OLARAK BERGAMA BELEDİYESİ KÜTÜPHANESİ’NDE OKUYUCULARLA BULUŞTU Basımı gerçekleştirilen her iki kitap, Belediye Başkanı Hakan Koştu tarafından Bergama Kültür Merkezi’nde yer alan Kütüphaneye götürüldü. Her iki kitap ilk olarak Bergama Kültür Merkezi (BerKM) içerisinde yer alan Kütüphane de okuyucularla buluştu. BAŞKAN KOŞTU; “KORONAVİRÜS’E RAĞMEN BOŞ DURMADIK”Kitabın dağıtımının planlandığını ve kısa bir zaman içerisinde dağıtımına başlanacağını açıklayan Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Hekimler İmparatoru olarak bilinen Tıbbın babası olarak kabul edilen ve Hipokrat’tan sonra en çok bilinen Bergama’lı Galenos’un, ‘Tıp Ekolleri ve Erdemli Tabip Filozof Olmalı’ isimli eserini okuyuculara ve bilim dünyasının hizmetine sunmanın sevincini yaşıyoruz. ‘Bergama 1838’ e-yayınından sonra bir kültür hizmetini daha yapmanın onurunu duyuyoruz. Koronavirüs salgının yaşandığı bu dönemde hizmet ve projelerimizde olduğu gibi kültür hizmetlerinde de çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik, etmeye devam ediyoruz. Bergama Belediyesi olarak bilim ve kültür mirasına katkıda bulunmaktan son derece memnunuz. Bergama’mızın kültür mirasına ışık tutup, Hekim Galenos’un çalışmaları hakkında akademik çalışma yapan bilim insanlarına olanak sağlamış olmaktan dolayı da ayrıca sevinçliyiz. Bu değerli çalışmaların Bergama’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.