Bergama Belediyesi Tarafından Düzenlenen, ‘Suriye’nin Geleceği, Beka Sorunumuz Ve Mehmet Akif Ersoy’ Konulu Konferansa Konuşmacı olarak katılan tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik büyük ilgi gördü.

Bergama Belediyesi Tarafından Düzenlenen, ‘Suriye’nin Geleceği, Beka Sorunumuz Ve Mehmet Akif Ersoy’ Konulu Konferansa Konuşmacı olarak katılan tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik büyük ilgi gördü.

Bergama Kültür Merkezi’ndeki konferansa, Belediye Başkan Vekili Aşkın Uyar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, Ak Parti İlçe Başkanı Sebahattin Güzel, Belediye eski Başkanlarından Raşit Ürper, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşmasında, tarih boyunca İngilizlerin Osmanlı İmparatorluğu üzerine oynadığı oyunlar ve imparatorluk hafızamızı yok etmeye yönelik yaptıklarını tarihi gerçekler üzerinden anlatarak bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Çelik, Çanakkale zaferimiz üzerine tek şiir yazan şairin Mehmet Akif Ersoy olduğunu, yaşamı boyunca başına gelen tüm olumsuzlukların da bu yüzden getirildiğini söyledi.

PROF. DR. ÇELİK “BİR MİLLETE YAPILACAK EN BÜYÜK İHANET GEÇMİŞİNİ UNUTTURMAKTIR”

Bir millete yapılacak en büyük ihanettin geçmişini unutturmak olduğunu anlatan Prof. Dr. Çelik, “Hafızasını kaybeden milletlerin yaşama şansı yoktur. Bize imparatorluk hafızamızı kaybettirdiler. Osmanlı imparatorluğumuzu hafızasıyla birlikte gömdüler” dedi. ‘Anadolu ile yetinin` diyen İngilizlere dikkat çeken Prof. Dr. Çelik, “Bizi öyle bir köklerimizden ayırdılar ki 900 sene bizatihi yönettiğimiz Suriye, Halep ve diğer ülkelere, topraklara imparatorluk yıkıldıktan sonra bir daha geri dönüp bakmadık. 900 sene Osmanlı İmparatorluğu himayesinde bulunan topraklarımızı, Sevr`in ardından bir defa olsun hatırlamadık. Aynı tespihin imamesinin koparılıp dağılması gibi, bizi birbirimizden koparıp ayırdılar” dedi. ‘Serv uygulanmadı’ diyenlere de seslenen Prof. Dr. Çelik, “Serv bal gibi uygulandı. Amaç bizi Anadolu ile sınırlandırmaktı. Bunu da yaptılar” dedi.

“MEHMET AKİF ERSOY’A ÇANAKKALE ŞİİRİ İÇİN YAPMADIKLARI KALMADI”

Çanakkale’de 253 bin şehit verdiğimize dikkat çeken Prof. Dr. Çelik , “Çanakkale’de 253 bin şehit vermişsin. Kuyucaklı Ömer’in, Onbaşı Seyit’in bir şiirini, bir kitabını yazmamışsın. Cumhuriyet şairlerinin hiç biri yazamazdı. Sıkardı. Anadolu’nun börtü böceği için romanlar, şiirler yazıldı. Ama Çanakkale için bir roman yazılmadı. Çünkü bize hafızamızı unuturmak isteyenler 253 bin şehit verdiğimiz Çanakkale Destanımızı dahi unutturmak istediler. Mehmet Akif, Necip Çöllerinde iken ‘Çanakkale geçilmedi’ diye gelen telgraf üzerine Çanakkale şiirini yazmıştır. 253 bin şehidimizi anlatan tek şiir budur. İstiklal Marşımızı yazmasına rağmen, Çanakkale şiirini kabahat görenlerin Akif’e eziyeti hiç bitmedi. Çünkü bu şiir nedeniyle Çanakkale’yi bize unutturamadılar. Vefatına kadar, ailesinden, çocuklarından ayrı Mısır’da yaşamayı reva gördüler. Hastalanınca İstanbul’a dönebildi. Hastalığında bile rahat bırakmadılar. Vefat ettiğinde kimsesiz olarak defnedilmesine İstanbul Üniversitesi öğrencileri engel oldu. Akif’in öldüğü haberini alan gençlerin sahip çıkmasıyla kalabalık bir cemaatle defnedildi. Tek bir devlet görevlisi olmadan. Çünkü bizi tarihimizden, köklerimizden koparanlar, Akif’in şiiri nedeniyle Çanakkale’yi bize unutturamadılar” dedi.

Konferans sonunda büyük alkış alan Prof. Dr. Mehmet Çelik’e Belediye Başkan Vekili Aşkın Uyar verdiği değerli bilgiler için teşekkür edilerek bir plaket takdim etti.