Başkan Koştu: “Bergama’nın Silületini Değiştireceğiz

Başkan Koştu: “Bergama’nın Silületini Değiştireceğiz

Göreve geldiği ilk günden bu yana Bergama’nın sorunlarına ve geleceğine yön verecek projeler ile ilgili özverili bir çalışma başlatan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, basın mensupları ile bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu.

Bergama’nın öncelikli sorunları ve çözüm yolları konusunda değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Hakan Koştu, “ Seçim döneminde de vatandaşlarımızla konuştuğumuz gibi hizmette önceliğimiz yollar. Şu an doğalgaz ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Fiberoptik altyapının da çalışmaları başladı. Üst yapıyı tamamlamak için önce alt yapıyı sağlam yapmanız gerekiyor. Çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için ilgili bakanlıklarımız ve gerekli kurumlarla görüşmelerimizi gerçekleştirdik. En kısa sürede Bergama’nın yol sorunu çözüme kavuşturacağız” dedi.

Bergama Belediyesi stratejik planını özverili bir şekilde hazırladıklarını ifade eden Başkan Koştu, plan dahilinde yatırımları sırasıyla gerçekleştirecekleri belirtti. Koştu, “ Göreve geldiğim günden bu yana Ankara’ya bakanlıklarımıza çok sayıda ziyaret gerçekleştirdim. Bildiğiniz üzere Bergama’nın en önemli ihtiyaçlarından biri de kent meydanı ve otoparkın olmaması. Şehir merkezinde yer alan stadyumun yerine hem kentin trafiğini rahatlatacak hem de vatandaşlarımızın rahat zaman geçirebileceği bir kent meydanı yapacağız. Önümüzdeki günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığımızla da görüşüp konuyu sonuçlandıracak ve hemen projelendirmeyi gerçekleştireceğiz. Yeni stadyumun nereye yapılacağı konusunda da üç yer üzerinde duruyoruz” diye konuştu.

Bergama’nın en önemli unsurlarından birinin de turizm olduğunu söyleyen Başkan Koştu, hazırlayacakları turizm master planı ile turizmin gelişeceğini ve yeni restorasyon çalışmaları ile kentin çok farklı bir görünüme kavuşacağının ve Bergama’nın siluetinin değişeceğinin altını çizdi.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRMEYE BAŞLADIK

Seçim döneminde konuşulan ve vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik çalışmaları hayata geçirdiklerini belirten Koştu, “ Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Söz verdiğimiz konulardan biri TOKİ’ydi. Göreve geldikten kısa bir süre sonra TOKİ kuraları çekildi ve hak sahipleri belirlendi. Daha ilk proje başlamadan hemen ikincisi içinde müracaatta bulunduk” dedi.
Bergama’nın ihtiyacı olan çevre yollarına ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Başkan Koştu şöyle konuştu: “ Adnan Menderes Bulvarı’nın trafiğini rahatlatacak olan güney çevre yolunun ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Bir diğeri de Kozak Çevre yolu projesi. Projenin ilk etabının Bergama’dan başlamasını istiyoruz ve çalışmalarımızı bu noktada yürütüyoruz”

YATIRIMCI GÜVEN İSTİYOR

Bergama’nın en önemli sorunlarından birinin de istihdam olduğunu ifade eden Koştu, “ Göreve geldiğim günden itibaren yatırım için gelen firmalar ile bire bir ilgilendim. Yatırımcı hassas ve güven istiyor. Bizlerden bekledikleri psikolojik destek. Bergama aynı zamanda çok önemli tarım havzası ve korunması çok önemli. Bu nedenle bilimsel veriler ışığında değerlendirmeler yapmak ve uygun koşullar nezdinde yatırımcılara imkan sağlamak gerekiyor. Eski Sümerbank Fabrikası ile ilgili bir talep geldi ve değerlendiriyoruz. Eski günlerine kavuşması için çabalıyoruz. Tarım konusunda söz verdiğimiz gibi Bakırçay’ın temizliği konusunda çalışmalar başladı ve devam ediyor. Vatandaşlarımızın daha verimli ve ekonomik sulama imkanlarından yararlanabilmelerini sağladık. Bir diğer konuda Güneş Enerji Santrali projesi. Eksik olan planları tamamladık. Bergama Belediyesi’ne ekonomik gelir sağlayacak bu projeyi de en kısa sürede hayata geçireceğiz ” dedi.
Başkan Koştu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “ Söz verdiğimiz konulardan biri de sokak hayvanlarının uygun koşullarda bakımlarının yapılmasıydı. Yeni bir barınak ve tedavilerinin yapılacağı uygun bir ortam için proje hazırlanmaya başlandı. En kısa zamanda bu sorunu da çözüme kavuşturacağımızı düşünüyorum.
Kentimizin sahip olduğu önemli kaynaklardan biri de jeotermal enerji. Bu yerli ve milli kaynağımızı en verimli şekilde değerlendirerek kapasitenin yettiği ölçüde hem evlere hem de bölgedeki otellere verebilmeyi düşünüyoruz. Termal otel konusunda da termal kaynaklarımızın durumunu tespit edip ona göre girişimde bulunacağız.

‘TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’

Bölgemizin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bu konuda önemli bir gelişmeyi de vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum. ‘Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kurmak için çalışma başlattık. Belki de Ege’nin en büyüğü olacak. 3 milyon 500 bin metre karelik bir alanda yer alacak. Tarım-sanayi entegrasyonunun sağlanması, bitkisel ve hayvansal üretimin teşviki, sanayi tesislerine yeterli kalitede ham madde temini, üretilen ürünlerin işlenmesi, muhafazası ve pazarlanmasına kadar içerisinde her şeyi kapsıyor.

ZEYTİN PARK VE CUMHURİYET MEYDANI

Vakıf zeytinliğimiz ile ilgili bölge müdürlüğümüz ile görüştük. Projelendirmesi bitti. Halkımıza güzel bir sosyal alan kazandıracağız. Asırlık zeytin ağaçlarını koruyarak dokusuna uygun güzel bir alan olacak. Kentimizin belirli yerlerini işlevsel hale getireceğiz. Bunlardan biri de Cumhuriyet Meydanı. Cumhuriyet Meydanı’nın aktif ve kullanılır hale getirilmesi için proje birkaç gün içerisinde tamamlanacak.

KOZAK YAYLASI ÖNEMLİ

Kozak Yaylası’nda fıstık çamlarında yaşanan soruna ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın özverili bir çalışma başlattığını ifade eden Başkan Koştu, “ Fıstık çamları konusunda yapılan bütün çalışmalar Bakanlık bünyesinde tek çatı altında toplandı. Çözüm açısından bu çalışmaların disiplin altına alınması bizim için çok önemliydi. Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin bu noktada büyük desteği oldu. Geçtiğimiz günlerde Ege Üniversitesi ile Kozak Yaylası’nda bir etkinlik gerçekleştirdik. Üniversitelerin halkla iç içe olması çok önemli. Önümüzdeki süreçte de farklı çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.