Başkan Koştu; “Bergama’nın 100 Yılını Şimdiden Planlıyoruz”

Başkan Koştu; “Bergama’nın 100 Yılını Şimdiden Planlıyoruz”

Başkan Koştu; “Bergama’nın 100 Yılını Şimdiden Planlıyoruz”
Görev süresinin 3.’ncü yılını dolduran Bergama’nın genç ve dinamik Belediye Başkanı Hakan Koştu, gazetecilerle yaptığı basın toplantısında “Bergama’nın geçmiş 30 yıllık hayallerini, vizyon projelerimizle gerçeğe dönüştürüyoruz” dedi.
Kuzey Ege’nin parlayan yıldızı, verimli Bakırçay Ovası’nın merkezi, İstanbul-İzmir Otobanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Kuzey Ege Otoyolu, Batı Anadolu Serbest Bölgesi (BASBAŞ), Organize Sanayi Bölgesi, Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Zeytindağ Çandarlı Limanı ile tüm Türkiye’nin bir anda dikkatlerini üzerine çeken UNESCO Dünya Mirası Bergama, Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun bir lokomotif gibi çalıştırdığı belediye ile önümüzdeki 100 yılını şimdiden planlıyor.
30 YIL ÖNCESİNDEN GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM BELEDİYE BAŞKANLARI’NIN HAYALLERİ, BERGAMA’NIN VİZYON PROJELERİ, BAŞKAN KOŞTU İLE GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR
30 Mart 2019 Yerel Seçimleri’ne dopdolu bir seçim broşürü ile hazırlanan, görev süresinin 3.’ncü yılını geride bırakırken masasının üzerinden hiç ayırmadığı bu broşürün her bir sayfasını gerçekleştirmek için çalışan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, 3 yıllık değerlendirme toplantısını Başkan Yardımcıları Aşkın Uyar, Cüneyt Umutlu, AK Parti Bergama İlçe Başkanı Sebahattin Güzel ile birlikte gerçekleştirdi. 3 yılın değerlendirmesini yapıp, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Koştu, “Hemşehrilerimize yapılmasını vaad ettiğimiz vizyon projelerimizin her birisini geride bıraktığımız görev süremizin 3’ncü yılında ete, kemiğe bürünür hale getirmenin sevincini yaşıyoruz” dedi.
2024’DE BAMBAŞKA BİR BERGAMA
2024 yılına gelindiğinde Bergama’nın tarihiyle, yollarıyla, çevresiyle bambaşka bir şehir olacağına işaret eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Geçtiğimiz 3 yılı çok verimli bir şekilde değerlendirdik. Her ne kadar Koronavirüs illetini yaşayıp, evlerimizden dışarı çıkmasakta, Yıkıcı İzmir depremini yaşasakta, her anlamda çok zor günler geçirsekte, biz zamanı iyi değerlendirdik. Pandemi döneminde planlamalarımızı yaptık. Projelerimizin hazırlığını, etütlerini yaptık. Birçoğunun startını verdik. Bergama’da sosyal hayatını yeniden düzenleyecek vizyon projelere başladık” dedi.
Başkan Koştu, görev süresinin 3.’ncü yılında vizyon projeleri şöyle sıraladı;
“MİLLET BAHÇESİ İLE BERGAMA’NIN SİLÜETİ DEĞİŞECEK”
Şehir merkezindeki stadyumu taşıyarak, toplamda bu alana 57 bin metrekarelik bir yeşil alan kazandırıyor, Bergama’mıza yakışan bir kent meydanı ve Millet Bahçesi’ni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük destekleri ile inşa ediyoruz. Bu kapsamda yıllardır atıl durumdaki Çamlıpark’ı da yeniden düzenleyerek, kent merkezimizin silüetini değiştiriyoruz. Aynı alandaki otopark ile de bölgedeki çok önemli bir sorun olan trafik ve otopark sorununu da çözmeye çalışıyoruz.
BERGAMA’DA TURİZMİ ŞAHLANDIRACAK SELİNOS ANTİK KANAL VE RESTORASYON PROJESİ
Bergama’mızda bir hayali daha gerçekleştiriyor, Selinos Antik Kanal ve Restorasyon Projemiz ile tarihi değerlerimizi Bergama’mıza kazandırıyoruz.
Projenin tamamlayıcısı olacak, Selinos üzerinde bulunan 4 adet köprünün (Tabak Köprü, Kazancı, Ulucami ve Üç Kemer) restorasyonları için yoğun çaba harcıyoruz. Bu köprülerden 3.’ünün restorasyon projeleri onaylandı.
TABAKHANE VE ESKİ ÇIRÇIR FABRİKASI RESTORASYONU
Selinos Antik Kanal ve Restorasyon Projemiz ile birlikte Tabakhane ve Eski Çırçır Fabrikası’nın Restorasyonu’nu yapıyoruz. 400 m2 açık, 350 m2 kapalı alana, Galenos Müzesi ile Parşömen Müzesi ve kafe için 750 m2 kapalı alana sahip olacak şekilde şehrimize kazandırıyoruz.
RESTORASYON HAMLESİ BAŞLATTIK
Tarihi yapılarımızı turizme kazandırmak için İlk etapta Çukurhan, Taşhan ve Selçukhan gibi tarihi yapılar için kamulaştırma kararı aldık.
Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında ise, Cumhuriyet Caddesi’nde Özel idare İşhanı önünden başlayarak, Bankalar caddesi, Kasapoğlu caddesi, Şadırvan caddesi, Osman Bayatlı Caddesi üzerindeki 238 adet yapıyı aslına uygun olarak onaylı Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda özgün dokusuna kavuşmayı hedefliyoruz.
VAKIF ZEYTİNLİĞİ’Nİ ZEYTİNPARK YAPIYORUZ
Şehrimizin imajına değer katmak üzere Vakıf Zeytinliğini sosyal bir yaşam alanı haline getiriyoruz.
TOKİ KONUTLARI
274 adet konut, 1 adet cami ve çevre düzenlemesini kapsayan TOKİ konutları inşaatı ile hak sahibi hemşehrilerimiz ev sahibi yapıyoruz.
BERGAMA’YI ÜNİVERSİTE KENTİ YAPACAK OLAN 500 KİŞİ KAPASİTELİ ÖĞRENCİ YURDU
İnşaatı bitmek üzere olan 500 kişi kapasiteli öğrenci yurdu ile Bergama’yı bir üniversite şehri yapıyor, eğitim konusunda gençlere uygun imkan ve koşulları oluşturmaya öncelik veriyoruz.
GENÇLERİMİZE AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ
Bergama’mızda yaşayan her gencimize ayrı bir önem veriyoruz. Onların boş zamanlarını değerlendirebilmek için gerekli önlemleri alıyoruz. Bu kapsamda 10 adet halı saha yaptık. 10 adet basket sahası ve 30 adet basket potası yapımı gerçekleştirdik.
EĞİTİM KURUMLARI VE İBADETHANELERE BAKIM ONARIM YAPIYORUZ
Eğitim kurumlarımızın bakım ve onarımlarını yapıyoruz. Bu kapsamda 50 adet okulumuzda boya ve tadilat çalışması yaptık. Şehrimiz mahallelerinde bulunan 20 adet aşevimizin bakım ve onarımını yaptık. İlçe merkezindeki aşevimizi yeni yerine taşıdık. Cami, imamevleri ve Cemevleri’nde bakım ve onarım yapıyoruz. Bu kapsamda 60 adet imamevinin bakım, onarım ve yenilemesini sağladık. Cemevleri ve camilerimizi düzenli olarak temizleyip, hijyenik tutmaya çalışıyoruz.
DOĞAL GAZ TAM GAZ
Şehrimizi doğal gaz konforuna kavuşturmak üzere çalışmalara devam ediyoruz. Geride bıraktığımız 3 yılda Doğalgazın merkezi mahallelerimizde kullanır hale getirilmesini sağladık. 2022 yılı sonuna kadar şehrimizin büyük bir kısmı doğal gaz ile buluşmuş olacak.
YOLLARIMIZ
Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan kadim kent Bergama’nın kanayan yarası halindeki yol çilesini doğalgaz ve alt yapı çalışmaları biten yollardan başlayarak yeniliyoruz. 100 bin m2 kilit parke, 150 bin m2 granit yol tamiri, 60 KM üretim yolu, 30 KM yeni imar yolu, 20 KM rotmiks tamir, 20 KM doğalgaz tamirini gerçekleştirdik. 65 KM sathi kaplama, 17 KM Sıcak asfalt yaptık. Şimdi 5 ayrı ana arteri sıcak asfaltla kaplamak için çalışmalarımızı tamamlıyoruz.
SERBEST BÖLGE
Bergama Serbest Sanayi Bölgesi’nin yapımı için gerekli çalışmaları takip ediyoruz. Batı Anadolu Serbest Bölgesi (BASBAŞ) ile 5 milyar dolarlık ticaret hacmine kavuşacak ilçemizde, 20 bin kişiye istihdam sağlayacağız.
BERGAMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Kurulduğu günden buyana yatırımcı çekemeyen Bergama Organize Sanayi Bölgesi, Hükümetimizin desteği ile Pandemiye rağmen yatırımcı akınına uğradı. Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nin doluluk oranının son iki yılda yüzde doksan artmasındaki en büyük etken otoyolların Bergama’ya bağlanması ve Kuzey Ege Çandarlı Limanıdır.
TARIMA DAYALI İHTİSAS HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
2.850,414 dekar alana kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi ile süt üretimden, süt ürünleri yapımına pazarlamaya kadar her aşama, tek noktada birleşecek. Bölgemizi süt hayvancılığın lokomotifi yapacak bu proje ile 3 bin 500 kişilik bir istihdam sağlamış olacağız.
GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ
Çevre konusunda hassasiyetleri olan bir belediye olarak, Sarıcalar Mahallesi’ndeki 20.000,00 metre karelik alanda 999,96 kilowatt’lık GES inşa ederek yerli ve temiz enerji üretmeye başladık.
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ
20 Ünitlik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi için temel atıldı. Kısa sürede hizmete açmayı hedefliyoruz.
SOSYAL VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALARIMIZ
Sosyal ve Kültürel çalışmalara ağırlık veriyoruz. Bergama Kültür Merkezi’nde yılın 12 ayı sürecek sanatsal, kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Belediyemiz kültür yayınlarına ağırlık veriyoruz. “Bergama 1838” adlı e-kitap ile, “Bergamalı Galenos” adlı biyografi eserini ve Galenos’un önemli eserlerinden “Tıp Ekolleri & Erdemli Tabip Filozof Olmalıdır” adlı tercümelerini, kültür hayatımıza kazandırdık. Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Kurslarımızla yaklaşık 500 öğrenciye müzik ve hobi kursları ve 35 öğrenciye üniversiteye hazırlık kursları veriyoruz. Belediye, İlçe Milli Eğitim, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR işbirliği ile Keçe Aksesuarları Yapımı, Örgü Kursu ve Makine Nakışı, Halı Dokuma Kursları gibi birçok kursumuz ile 3 yılda yaklaşık 1000 kadınımız kurslarımızdan yararlandı.
ÇAĞA UYUMLU E-BELEDİYECİLİK HİZMETLERİMİZ
e-imar UYGULAMASI
İmar işleri elektronik proje kontrol sistemine geçirdik. Rayiç Bedel yazısı tarih oldu. Artık elektronik ortamdan alınabiliyor.
ARAÇ FİLOMUZU GENİŞLETTİK
Hizmetlerimizi daha kaliteli sunabilmek için yatırım yapmaya önem veriyoruz. Bu kapsamda aldığımız 14 aracın maliyeti yaklaşık 7 Milyon TL olup, 1.700 TL’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızdan hibe olarak alınmıştır. 1 Greyder, 2 adet Kamyon, 1 adet Ekskavatör 1 adet Paletli Ekskavatör, 4 adet Ford Transit, 1 adet Ford Transit Van ve 3 adet Ford Tourneo Coirier, 1 adet mini excavatör, 2 adet çift kabin, 2 adet Ford kamyonet alınmıştır.