UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu’nun Bu Yıl 5. Düzenlendi

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu’nun Bu Yıl 5. Düzenlendi

Bergama, Efes Selçuk olmak üzere 2 ayrı noktadan eş zamanlı başlayan tura Bergama’dan 200, Efes Selçuk’tan 200 sporcu katıldı. İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama, Selçuk Belediyeleri ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu işbirliğiyle gerçekleşen tur bu sene iki ayrı dünya mirasından Bergama ve Selçuk’tan aynı anda başladı. Gündoğdu Meydanı’nda saat 19.00’da yapılacak törenle tamamlanacak olan UNESCO Dünya Mirası Bisiklet Turu’nda renkli görüntüler ortaya çıktı. Bergama ayağında bisikletiyle İzmir’e kadar pedal çevirmek üzere yola çıkan 6 yaşındaki Emin Tibet Uysal yol boyunca gösterdiği cesaretle herkesin takdirini kazandı.
Turun Bergama ayağı Bazalika bahçesinde toplanma, kahvaltı ve açılış töreni ile başladı. Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hakan Koştu, Anadolu’nun ve İzmir’in en önemli 2 tarihi şehri olan Bergama ve Selçuk Efes’ten başlayan bu organizasyonun Bergama ayağına ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Bergama’nın tarihi zenginlikleri ile büyük bir açık hava müzesi olduğuna dikkat çeken Başkan Koştu, “İlçemiz eşi benzeri görülmemiş tarihi zenginliklerle dolu. Bugün burada yaptığımız bu etkinlik UNESCO Dünya Mirası Yolu’nda Bergamamız için farkındalık oluşmasında etkin bir rol oynayacaktır. Bu farkındalığa pedal çevirerek katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. İlçemizde yapacağımız yol düzenlemelerinde bisiklet yolları da yapacağız”dedi.
Tören sonrası start alan bisikletçiler Bergama şehir içerisinden geçerek İzmir Gündoğdu Meydanı’na kadar yaklaşık 100 km’lik güzergahta pedal basacaklar. Bisikletçilere Başkan Koştu’da Bergama çıkışına kadar pedal çevirerek eşlik etti. Saat 18.30 sıralarında Alsancak’a ulaşacak olan Bergama grubu, Selçuk Efes’ten gelen grupla aynı anda Gündoğdu Meydanı’na giriş yapacak. Etkinlik Gündoğdu Meydanı’nda ki törenle son bulacak.

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu, UNESCO Dünya Miraslarının amatör bisiklet sporcularının bastıkları pedallarla birbirine bağlandığı büyük bir farkındalık oluşmasına katkı sağlayacak.