Kullanım Dışı Kalmış İlaçlar Toplanacak

Kullanım Dışı Kalmış İlaçlar Toplanacak

Evlerde bulunan kullanım dışı kalmış veya son kullanım tarihi geçmiş ilaçların toplanarak imha edilmesi ve böylece çevreye zarar vermesinin önüne geçilmesini sağlayacak proje uygulamaya geçiyor.
Bergama Belediyesi ile Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) arasında, ilaçların toplanmasına yönelik olarak geliştirilen işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü Bergama Belediye Başkanı Hakan KOŞTU ve ÇEKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Eda Çağında imzaladı.
Evlerde bulunan kullanım dışı kalmış veya son kullanım tarihi geçmiş ilaçların gün geçtikçe çevre ve insan sağlığı açısından büyüyen bir tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Bu çalışmada amacımız ailelerin evlerde kullanım dışı ve son kullanım tarihi geçmiş ilaçları bertaraf etme alışkanlıklarını belirlemek bu ilaçların doğaya ve ekonomiye verebileceği potansiyel zararlara dikkat çekmektir” dedi.
ÇEKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Eda Çağında ise Bergama Belediyesi’yle gerçekleştirilen projenin, atık ilaçların belediye binasında değil, eczanelerde toplanması ve çalışmanın sürekliliği açısından Türkiye’deki örnek çalışmalardan birisi olacağını söyledi. Çağında, “Umarım bu proje tüm Türkiye’ye örnek olur ve her yerde bu çalışmayı başlatarak, doğamızı daha fazla kirletmeyiz” dedi.

Protokol törenine ÇEKOOP Yönetim kurulu Başkanı Ecz. Eda Çağında, ÇEKOOP Yönetim Kurulu Üyesi Ecz.Eylem Tek, Bergama Sağlık Müdürlüğü’nden Dr. Sadettin Erim, Gül Mumcuoğlu, Bergama Eczacı Temsilcisi Ecz. Birkan Benek ve Ecz. Müge Kaparan, Temizlik İşleri ve Çevre Koruma Müdürü Muhammed Ashour katıldı.