Bergama’da Müze Haftası Kutlandı

Bergama’da Müze Haftası Kutlandı

Bergama’da Müze Haftası düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Bergama Hükümet Konağı önünde başlayan etkinliklerde Müze Müdürü Nilgün Ustura tarafından Atatürk anıtına çelenk sunularak, Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunumunun ardından Bergama Müzesi’nde kutlama programı düzenlendi. Kutlama etkinliklerine Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Bergama Belediye Başkan Yardımcısı Akın Uyar, Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bergama Müze Müdürü Nilgün Ustura, yaptığı konuşmada, kültürel varlıkların korunması ve sahip çıkılması adına müzeler haftasının önemli olduğunu belirterek, “Müzeler haftası denildiği zaman iki ismi yad etmek istiyorum. Birincisi Türk Müzeciliğinin kurucusu Osman Hamdi Bey. İkincisi ise Bergama Müzesi’nin oluşmasında yaptığı bilimsel çalışmalarla Osman Bayatlı. İkisini de saygı ile anıyorum.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından öğrenciler Müze Haftası kapsamında yazdıkları kompozisyon ve şiirlerini okudu.  Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 14 Eylül İköğretim Okulu anasınıfı öğrencilerinin “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısı ile gerçekleştirdikleri gösteri izleyenlerden büyük alkış aldı.  Program, müzik dinletisinin ardından cam sergisinin gezilmesi ile sona erdi.