Bergama, Selinos Projesi İle Hak Etiği Değere Kavuşuyor

Bergama, Selinos Projesi İle Hak Etiği Değere Kavuşuyor


UNESCO Dünya Mirası Bergama’da tarihi eserleri gün yüzüne çıkaracak olan Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projesi ‘İğne ile Kuyu Kazmak’ misali yapılan meşakkatli bir proje olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor.
Bergama’da turizmin vatandaşlarla buluşamamasının, ilçe ekonomisine yeterli katkı sağlayamamasının en önemli nedeni olarak şehrin bir bütün olarak turizme hazırlanmamış olmasına bağlayan Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projemiz ile biz bu eksiklikleri gidereceğiz. Selinos Projesi bu eksikliklerin büyük adımı olacak” dedi.
BAŞKAN KOŞTU; “PROJEMİZİN BÜYÜK BÖLÜMÜ İNSAN ELİYLE YAPILIYOR, ZORLU BİR PROJE OLARAK TARİHE GEÇECEK”
Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projesi’nin, 1. ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde bulunduğuna işaret eden Başkan Koştu, “Yılların hayali olan ve başlaması bize nasip olan bu projemizle, 1380 metrelik bir bölümde bilimsel kazı, temizlik, restorasyon, konservasyon ve çevre düzenlemeleri yapacağız. 1. ve 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan bölgede çalışmaları hassasiyetle yürütüyoruz. Peyzaj düzenlemesi, Ulu Cami Önü Köprüsü Restitüsyon ve Restorasyonu, Tabaklar Hamamı Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyonu, Tabaklar Köprüsü Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyonu, Üç Kemer Köprüsü Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerini hayata geçireceğiz. Selinos Deresi sağ ve sol yamaçlarında bulunan yaklaşık 1000 metrelik kargir duvarların onarımını yapacağız. Yaklaşım 1400 metrelik yeni kargir duvarlar inşa edeceğiz. Dere yatağında toprak, moloz birikintilerini alıp, temiz bir hale getireceğiz. Proje alanımız içerisinde kalan tarihi yapılarımız için rölöve, restitüsyon, restorasyon ve çevre düzeni projelerini hayata geçireceğiz. Dere yatağı temizliği, korkuluklar ve diğer imalatların büyük bir bölümü insan eliyle tarihi yapıya zarar vermeden yapacağız” dedi. Çok meşakkatli bir projelendirme sürecini göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hazırladık. Israrlı takiplerimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İl Başkanımız Kerem Ali Sürekli, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ve bürokratlarımızın destekleri ile UNESCO Dünya Mirası Bergamamız’ı şahlandıracak projemiz barındırdığı birçok özellikle de Türkiye’de tek olacak” dedi.