Bergama Millet Bahçesi Projesi Üzerinden Hizmet Engeli

Bergama Millet Bahçesi Projesi Üzerinden Hizmet Engeli


Tarihi şehir Bergama’nın geleceğine önemli bir damga vuracak olan Millet Bahçesi Projesi’ne İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projenin askı sürecinin son gününde yaptığı itiraz ilçede şok etkisine neden oldu. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Ümit ediyorum ki; projemiz için dava açmasınlar. Bergama’mız da yaşayan herkesin 7’den 70’e bu projeye ihtiyacı var” dedi.
İlçe merkezinde yıllar içerisinde devam eden yapılaşmayla birlikte nefes alınacak alanların çok sınırlı kaldığına işaret eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, yapılan projenin ve işin doğru olduğuna dikkat çekti.
BAŞKAN KOŞTU, “PROJELERİMİZE BİRAN ÖNCE BAŞLAMAK İSTİYORUZ”
Belediye Başkanı Hakan Koştu, kadim şehir Bergama için vizyon niteliğinde olan ve şehrin kalbinin yeniden atmasını sağlayacak olan Millet Bahçesi Projesi planına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı itirazı değerlendirdi. Başkan Koştu, “Millet Bahçesi projemiz çocuk oyun parkları, bisiklet yolları, yürüyüş yolları, dinlenme alanları, ticari alanları ile Bergama’mıza uzun yıllar hizmet edecek. Projemiz kapsamında daha çok yeşil alan oluşturulacak. İlçemiz merkezindeki trafik çilesini bitirmek üzere bu bölgedeki yollarda genişleme sağlanacak. Yıllar öncesinden yapılan ve işlevselliğini yitirmek üzere olan işyerlerini Millet Bahçesi’nin hemen yanı başında bulunan Fuat Olugan Parkı’nda yapacağımız iş merkezi ile bir alanda toplayacağız” dedi.
BAŞKAN KOŞTU; “HEM ŞAŞIRDIM, HEM ÜZÜLDÜM”
Bergama için önemli ve vizyon bir niteliğe sahip olan ve ilçe için önemli bir kazanımın elde edilecek olan projeye Büyükşehir’in itiraz etmesine şaşırdığını ifade eden Başkan Koştu; “Hem şaşırdım. Hem üzüldüm. Böyle önemli bir projeye itiraz edeceklerini beklemiyordum. Büyükşehir itirazda bulundu ama ümit ediyorum ki; dava açma sürecine dahil olmazlar. Çünkü burada ortaya koyduğumuz proje her anlamda çok doğru bir iş. Hazırlanan imar planı değişikliği, planlama esasları ve şehircilik ilkelerine uygun. Yeşil alanların ve otopark alanlarının arttığı bir proje var ortada. Şehrimizin nefes almasını sağlayacak olan bu projemiz ilçemizin önemli bir ihtiyacı. Biz burada çok daha büyük bir yeşil alanı ilçemize kazandırıyoruz” dedi.
BAŞKAN KOŞTU; “BİRİLERİNE DİLEKÇE VERDİRMEK BİR OPERASYON”
Millet Bahçesi Projesi Planları’nın bir ay önce askıya çıktığına işaret eden Başkan Koştu, “Dün askının son günü, uzman eller tarafından hazırlanan ve birileri aracılığıyla dilekçe verilmek suretiyle itirazlar ilçe kaymakamlığımıza ulaştı. Bu süreci geriye çekmek için çelme takma operasyondur. Şuana kadar 4 dilekçe var. Vatandaştan ya da esnaftan itiraz gelmedi. Konunun birinci muhataplarından herhangi bir itiraz gelmedi” dedi.
BAŞKAN KOŞTU; “SAYIN SOYER İLE BİR AY ÖNCE PROJEYİ GÖRÜŞMÜŞTÜM”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile bir ay önce Bergama’ya geldiğinde bu projeyi görüştüğünü ifade eden Başkan Koştu, “Bu planla ilgili görüşünüzü olumlu verirseniz sevinirim’ dedim. Kendisi ilgileneceğini söyledi. Ama sonuç böyle gelince üzüldüm. Bergama’mız için bu projemizle önemli bir kazanım elde edeceğiz. Böylesi önemli bir projeye itiraz edeceklerini beklemiyordum” dedi. Projede Çamlıpark’ın dahil edilmesi ile 57 bin metrekarelik yeşil alan olduğuna dikkat çeken Başkan Koştu, “Ayrıca yaklaşık 2 bin metrekarelik Fuat Olugan Parkı ticari alana çevirdik. Stadyum etrafındaki işlevselliğini yitiren ve yıllar içerisinde kötü duruma düşen işyerlerini alıp, burada esnafımıza her türlü ihtiyaca cevap verecek çarşı yapacağız. İki kat olarak inşa edeceğimiz iş merkezi pasaj olarak hem esnafımızı rahatlatacak, hem de tüm şehrimize hizmet edecek. Büyükşehir itirazda bulundu ama umarım dava açma sürecine dahil olmazlar. Bu projeyi geri bırakma, engelleme çabasından başka bir şey değil” dedi.