Bergama Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

Bergama Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi Sevinci


Bergama Belediyesi iştiraki Bakırçay A.Ş. ve Hizmet- İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.
363 işçinin yararlanacağı Toplu İş Sözleşmesi’ne göre yüzde 15 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda ücret zammı uygulandı, sosyal haklarda artış ve yenilikler sağlandı. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile en düşük maaş yıl içerisinde alınacak olan sosyal yardımlar ile birlikte aylık en düşük maaş bekar için 3.700 TL., en yüksek maaş da 6.300 TL. oldu. Kıdem tazminatı 80 yevmiye çıkarıldı. Her işçi için yaptığı işe ve mesleki vasfına göre taban yevmiye belirlendi. Yıllık 0.50 krş. kıdem ücreti yevmiyelere eklendi. Önceki yönetim döneminden devam eden mahkeme süreci nedeniyle toplu iş sözleşmesinden faydalanamayan ve şuan aktif olarak çalışan 53 işçiye yoksunluk ve destekleme primi adı altında 10.000 TL. ödenmesine karar verildi. Yıllık izne çıkan işçiye 10 yevmiye izin yardımı, ayda bir yevmiye olmak üzere yılda toplam 12 yevmiye bayram ikramiyesi, Temizlik İşleri’nde kamyon arkası ve mıntıkada görevli olan işçilere 100 tl pis koku primi verilmesine, yılda bir kez Eylül ayında çocuğu okula giden işçiye kırtasiye yardımı yapılmasına, her işçiye yazlık ve kışlık kıyafet yardımı, yakacak yardımı, yıllık 4 defa gıda yardımı yapılmasına karar verildi.
LOKMALAR YENDİ, DAVUL KLARNET ÇALDI, İŞÇİLER OYNADI
İmza töreni öncesi Bergama Belediyesi hizmet binası önünde Hizmet-İş Sendikası tarafından toplu iş sözleşmesi anısına lokma döküldü. Tüm belediye çalışanları işçi, memur, birim müdürleri ve şefleri hep birlikte lokma yiyip, davul klarnet eşliğinde oynadı.
HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN’I BELEDİYE BAŞKANI HAKAN KOŞTU VE İŞÇİLER BİRLİKTE KARŞILADI
İmza töreni öncesi belediye hizmet binası önünde Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı Başkan Koştu ve beraberindekiler karşıladı. İşçilerle birlikte lokma yiyen başkanlar, belediye makamında bir süre görüştükten sonra imza töreninin yapılacağı Bergama Kültür Merkezi’ne (BerKM) geçtiler.
Bergama Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza törenine Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Gültekin Şimşek, Belediye Başkan Yardımcıları Cüneyt Umutlu, Aşkın Uyar ve işçiler katıldı.
BAŞKAN KOŞTU; “İŞÇİMİZİN ALIN TERİNİN HAKKINI VERMEK DAİMA ÖNCELİĞİMİZ”
Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ev sahibi olarak bir konuşma yapan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, iki yılı aşkın bir süredir Bergama için vizyon projeler yaptıklarına dikkat çekerek, “İşçi arkadaşlarımla beraber yaşadığımız bu şehir için birlikte çalışıyor, birlikte üretiyoruz” dedi.
Yerel yönetim olarak çalışma sorumluluğunu yerine getirirken belediye işçileri için de imkanlar ölçüsünde en iyi çalışma şartlarını oluşturmaya gayret ettiklerini ifade eden Başkan Koştu, “İşçimizin alın terinin hakkını vermek daima önceliğimizdir. Bugün burada Bakırçay Şirketi ile ilk kez bir sözleşme imzalıyoruz. Sizler kadar ben de heyecanlıyım. İnşallah, bu bir başlangıç olacak ve ilerleyen zamanlarda bu sözleşmeyi bu günden çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız. Bizler, her zaman işçinin, emekçinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bugün ilçemizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğum Hak-İş Konfederasyon Başkanı Sayın Mahmut Arslan’a, Hizmet-İş İzmir Şube Başkanı Sayın Gültekin Şimşek’e, değerli sendika temsilcilerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, sözleşmemizin işçi kardeşlerime ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN, “MASAYI DEVİRMEK KOLAY YOL, ÖNEMLİ OLAN UZLAŞI KÜLTÜRÜ İLE YOL ALABİLMEK”
Törende bir konuşma yapan ve Bergama’da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Bergama Belediyesi iştiraki Bakırçay Şirketi ile imzalanan sözleşmenin işçi ve ailelerine hayır ve bereket getirmesini diledi. Konuşmasında Türkiye’de geçmişten günümüze devam eden toplu iş sözleşmeleri süreçlerine dikkat çeken Genel Başkan Mahmut Arslan, ülke gündemine dair de açıklamalarda bulundu.
Toplu iş sözleşmelerinin ülke ve çalışanların genel şartlarının göz önüne alarak yapıldığına konuşmasında dikkat çeken Başkan Arslan, Belediyelerin gelirlerinin Pandemi döneminde bir hayli düştüğüne, bu süreçte uzlaşma kültürü ile işçi haklarını da koruyarak sözleşmeler yapmaya özen gösterdiklerine değindi. Masayı devirmenin kolay yol olduğuna işaret eden Başkan Arslan, “Önemli olan masayı devirmeden bir sözleşme süreci devam ettirmek. Bu süreci Bergama’da gerçekleştiren ve emeği olan herkese teşekkür ederim. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. Allah elde ettiğimiz ücretleri, kazancımızı bereketli kılsın. Bu ücretler emeğinizin karşılığı değildir. Ancak ülkemiz ve belediyemizin şartları dikkate alınarak sözleşme imzalandı. Siz daha iyilerine layıksınız” diye konuştu. Türkiye’nin zor bir kavşak döneminde olduğunu anlatan Arslan, “Ülkemizin, geleceğimizin nereye doğru gittiğinin farkındayız. Hak-İş iyi bir toplu iş sözleşmesini yaparken, sendikacılık iddiasını sürdürürken ülkemiz adına kaygılanacağımız yerde kaygılanan, gururlanacağımız yerde gururlanan sesimizi yükseltmemiz gereken yerde sesimizi yükselten bir konfederasyondur. Bugün ülkemiz içeride ve dışarda kuşatılmış ne yazık ki bölgenin etkin ve güçlü oyun kurucusu olmasının önünde içerden ve dışardan ciddi bir engel ile karşı karşıyadır. Bütün bu engelleri aşarak ülkemizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Bunu yaparken de neyin doğru neyin yanlış olduğunun farkında olmamız gerekiyor. Toplu iş sözleşmesi kadar bu ülkenin birliğimizde, dayanışmamız da ülkemizin geleceğiyle ilgili hedeflerimizde bizim için önemli, Bu zor dönemde ilk toplu iş sözleşmesi yaparken ülkemizin birliğine ve dirliğine de sahip çıkmamız gerekiyor. Uzlaşmacı sendika anlayışının en güzel örneğini Hakan Başkanla, Gültekin Başkan Bergama’da ortaya koydu. Belediye çalışanı olmak büyük bir sorumluluktur. Ülkemizde taşeron sistemin tasfiye edilmesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından İMF, Dünya Bankası’na rağmen gerçekleştirilmiştir. Taşeron sistemi tasfiye edilmesi işçilerimizin kadroya geçmesi çok önemli bir kazanım oldu. Bu kazanım ilerleyen süreçte daha iyi anlaşılacak” dedi.
HİZMET-İŞ İZMİR ŞUBE BAŞKANI ŞİMSEK; “BAKIRÇAY ŞİRKETİNDE İLK SÖZLEŞMEMİZİ İMZALADIK”
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın ardından kürsüye gelen Hizmet-iş Sendikası İzmir Şube Başkanı Gültekin Şimşek, geçmişten bugüne Türkiye’deki sendikacılık faaliyetlerine dikkat çekti. Şube Başkanı Şimşek, “Daha önce bırakın toplu iş sözleşmesi ve bunlardan yararlanmayı, sendikalara üye dahi olamıyorduk. İşte 2000’li yılların başında Kıymetli Genel Başkanımızın öncülüğünde sürdürülen mücadele, verilen emekler sendikalı olmamıza vesile olmuştur. İşçi için, emekçi için hep daha fazlasını talep eden, onların refah seviyesini arttırmak için daha iyisini arayan Genel Başkanımız, kadro mücadelesini başlatmış ve 2018’de bugün bir milyon Emekçinin yararlandığı kadro sürecine kavuşmamıza vesile olmuştur. Bugün bu haklara kavuşuyorsak, bu sürecin kahramanları Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan ve tabi ki Asrın Lideri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan sayesindedir” dedi.
Bergama’daki toplu iş sözleşmesi sürecini de konuşmasında anlatan Şimşek, “Malumunuz pandemi ne yazık ki ülkemizi de esir aldı. Ekonomik anlamda çok sıkıntılı günler yaşadık. Kamu kurumlarımız da bunlara dahil ama bu süreçte çalışanların, emekçinin refah seviyesinin artması için taleplerimize olumlu cevap veren ve her attığımız adımda işçinin yararına olacaksa neden olmasın diyen Belediye Başkanımız Sayın Hakan Koştu ve Başkan Yardımcılarımız Sayın Aşkın Uyar ve Cüneyt Umutlu’ya sizler adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bakırçay şirketindeki ilk sözleşmemiz. Emin olun ki daha iyisini yapacağız. Yeter ki el ele, kol kola, omuz omuza birlikte ve beraber hareket edelim. Emeğimizin, ekmeğimizin peşinde olalım. Helal lokma için çalışalım” dedi.
Konuşmaların ardından Toplu İş Sözleşmesi imzaları atıldı. İşçilerle birlikte alkışlar eşliğinde hatıra fotoğrafı çekilmesi ile tören son buldu.