Başkan Koştu’dan Bergama’ya 500 Öğrenci Kapasiteli Yurt Müjdesi

Başkan Koştu’dan Bergama’ya 500 Öğrenci Kapasiteli Yurt Müjdesi

Dokuz Eylül Üniversitesi ile Ege Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksekokullarında 2200 öğrencinin eğitim gördüğü Bergama’daki öğrencilerin en büyük sıkıntısı olan yurt sorununun çözülmesi için düğmeye basıldı. Belediye Başkanı Hakan Koştu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza DAĞ ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin sonuç verdiğini söyleyerek “Gençler için yılların sorunu olan öğrenci yurdunu Bergama’ya kazandırarak onlar için sıcak bir yuva sağlamış olacağız. Bundan sonraki hedefimiz ilçemize bir fakülte kazandırmak” dedi.

İlçede öğrenci yurdu olmamasından dolayı, şehir dışından gelen pek çok öğrencinin okullarına kayıt yaptıramadığını, kaydolan öğrencilerin ise ilçede ev kiralamak zorunda kaldığını vurgulayan Başkan Hakan Koştu, yurdun faaliyete girmesiyle öğrencilerin en büyük problemi olan barınma ihtiyacının karşılanmış olacağını belirtti. Öğrencilerin Bergama’da kendilerini güvenli ve huzurlu hissetmelerini ve onların üniversite hayatlarını kolaylaştırmak gerektiğini vurgulayan Başkan Koştu, ilçedeki öğrenci sayısının her geçen yıl arttığının altını çizdi.

Başkan Koştu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ihale sürecinin tamamlandığını ve inşaat aşamasına gelindiğini belirterek: “ 500 öğrenci kardeşimize yuva olacak yurdumuzu 2020 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Sosyal ve Kültürel aktivitelere uygun, konforlu bir yurt inşa edilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığımız, yurtta konaklayan öğrencilerimizin ve ailelerinin huzuru için titizlikle çalışıyor. Bergama’daki genç kardeşlerimizin bir sorununa daha çare bulmanın, eğitim konusundaki sıkıntıların birini daha çözüme kavuşturmanın sevincini yaşıyoruz. Eğitim ile ilgili bir sonraki hedefimiz ilçemize bir fakülte kazandırmak. Bu konunun da altyapısını tamamlamak üzereyiz” dedi.