AHİLİK TÖRENİ YAPILDI

AHİLİK TÖRENİ YAPILDI

Kadim şehir Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilişinin 9. yıl dönümünde 87. Uluslararası Bergama Kermes Festivali kapsamında UNESCO Dünya Mirası Alan Başkanları Paneli düzenlendi. Panelin selamlama konuşmasını Belediye Başkanı Hakan Koştu yaptı.

Tarihi Osmanlı Arasta Çarşısı girişinde bulunan Çınarlı Kahve’de gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Kültür ve Turizm Bakanlığı Dünya Miras Alanları Şube Müdürü İpek Özbek yaptı. Panelistler İstanbul Alan Başkanı M. Mustafa Tural, Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Bergama Alan Başkanı Dr. Emre Ataberk, Efes Alan Başkanı Cengiz Topel ve Diyarbakır Alan Başkanı Dr. Zeynep Tuna Yüncü sorumlu oldukları UNESCO Alanları ile ilgili deneyim, bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Dinleyicilerden gelen soruları cevapladılar.

AHİLİK TÖRENİ YAPILDI

Panelin andından, Geleneksel Deri İşleme Ustası, Anadolu’nun son Karatabağı, UNESCO Yaşan İnsan Hazinesi ödülüne sahip ayrıca Cumhurbaşkanlığı Yaşayan İnsan Hazinesi Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcisi Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alan İsmail Araç’ın yetiştirdiği son çırak olan Harika Geldi’nin Ustalık Nişanı, Kuşak Bağlama Töreni gerçekleştirildi.

BAŞKAN KOŞTU; “KADİM ŞEHRİMİZ BERGAMA’YA, TARİHİNE VİZYON PROJELERİMİZLE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Panelin acılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Hakan Koştu, kadim şehrin her alanda ileriye gitmesi için yapılan çalışmaları aktardı. Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projesi ile kadim şehir Bergama’nın tarihi zenginliklerine sahip çıkıldığına, tarihi yapıların ayağı kaldırılarak, sahip çıkıldığına işaret etti. Önümüzdeki süreçte eski Bergama içerisinde bulunan çarşılarda yer alan işyerlerini kapsayacak şekilde cephe ve sokak sağlıklaştırma çalışması yapılacağını söyledi. Projenin hazırlık ve planlama çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğuna dikkkat çekerek, panele katılım sağlayan alan başkanlarını, protokol üyelerini ve vatandaşları selamladı. Panel sonunda 87. Kermes anısına panelistlere plaket verildi.