85.Bergama Kermesi Start Aldı

85.Bergama Kermesi Start Aldı

85.Bergama Kermesi start aldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ile 1937 yılında başlayan ve bu yıl 85.’ncisi düzenlenen, Türkiye’nin ilk yerel festivali Bergama Kermesi açılışı Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile birlikte başladı. Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan törende 85. Bergama Kermesi coşkusu yaşandı.

Kermes açılış törenine Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Kürşat Güler, protokol üyeleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 85. Bergama Kermesi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Hakan Koştu, Medeniyetin geliştiği Bergama’da her yıl, birlik ve beraberlik içinde en güzel, en coşkulu kermesler kullandığına işaret etti. Başkan Koştu, “Son iki yıldır ülkemizi ve dünyamızı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi tedbirleri nedeniyle farklı bir kutlama yapıyor olmanın buruk heyecanı içerisindeyiz. İnanıyorum ki, sağduyulu yaklaşımlarımız ile bu salgın illetini atlatacağız ve inşallah yeniden yan yana olacağımız günlere en kısa sürede kavuşacağız. 85. Bergama Kermesimiz kutlu olsun” dedi.

BAŞKAN KOŞTU; “BERGAMA KERMESLERİNİN ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖZEL BİR YERİ VARDIR”

Açılış töreninde yaptığı konuşmasında Kermeslerin, Bergama ve ülkemiz için çok özel bir yeri ve önemi olduğuna işaret eden Başkan Koştu, “İlçemizi 1934 yılında ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ile kutlanmaya başlanan Bergama Kermesi ile 85 yıldır her sene güzel Bergama’mızdan, tüm dünyaya en güzel dostluk ve barış mesajlarını veriyoruz. Bergama’nın bu günlere gelmesinde ve Bergama Kermesi’nin 85 yaşına ulaşmasında pek çok insanın emeği ve alın teri var.
Bergamalılar adına, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin yöneticilerine, huzurlarınızda şükranlarımı sunuyor, onları rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

BAŞKAN KOŞTU’DAN BERGAMA VE KERMESLERE HİZMET EDEN HERKESE TEŞEKKÜR

Konuşmasında Bergama Kermesi’nin bu günlere gelmesinde büyük katkısı olan Bergama sevdalısı herkese teşekkür eden Başkan Koştu, “Bergama’mıza büyük emeği olan Osman Bayatlı’yı ve Ali İhsan Güngül’ü rahmetle yad ediyorum. Kermesimizin, 1937 yılından bu güne tam 85 kez aralıksız düzenlenmesinde sonsuz gayret gösteren, aramızda olan ve olmayan geçmiş dönem belediye başkanlarına, meclis üyelerine, tüm sivil toplum kurumlarına, kamu kurumlarına ve desteğini esirgemeyen halkımıza teşekkür ediyorum. Ağabeyimiz Sevgili Vehbi Yazıcıoğlu’na buradan en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. İnanıyorum ki, tüm Bergamalıların ve Bergama sevdalılarının gayreti ile Bergama Kermesleri coşkuyla kutlanmaya devam edecektir” dedi.

BAŞKAN KOŞTU; “BU YILDA KERMESİMİZ PANDEMİ NEDENİYLE TV EKRANLARI VE DİJİTAL MECRADA”

Koronavirüs illeti nedeniyle kermes etkinliklerinin tv ekranları ve dijital mecra üzerinden yapılmaya geçen yıl olduğu gibi bu yılda devam edildiğine işaret eden Başkan Koştu, “İkinci dünya savaşının en zorlu yıllarında dahi ara verilmeden kutlanan Kermesimizin 85.’ncisini Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştiriyoruz. Bu yılda kısıtlı katılım nedeniyle dijital mecra ve televizyon ekranlarından yapacağımız yayınlar ile kermesi halkımızın evlerine götürüyoruz” dedi.

Başkan Koştu’nun konuşmasının ardından açılış töreni son buldu. 13 Eylül ve 14 Eylül 2021 tarihlerinde iki gün yapılacak olan kermes etkinlikleri tv ekranları, radyo yayınları ve belediye Facebook sayfası üzerinden canlı verilecek olan söyleşiler ve Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu THM-TSM Konseri ve Coşkun Sabah Konseri ile devam edecek.