15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda İlçe Kaymakamlığı, Belediye, Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Müftülük Tarafından Ortaklaşa Anma Programı Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda İlçe Kaymakamlığı, Belediye, Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Müftülük Tarafından Ortaklaşa Anma Programı Düzenlendi

Törene Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Belediye Başkanı Hakan Koştu, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Murat Sağlık, Belediye meclis üyeleri, siyasi parti ilçe başkanları ile temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat edilen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydana kurulan dev ekrandan canlı olarak verilen konuşmasının ardından yürekleri sızlatan ve o hain geceyi hatırlatan sela okundu. ‘Vatan için Toprağa Düşenlerin’ anısına izlenen şehitler belgeseli ardından geçmişten günümüze şehit olanlar için saygı durşu ve İstiklal Marşı okundu.

Kuran-ı Kerim tilaveti ardından Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yaptı. Kaymakam Kaşıkçı konuşmasında 15 Temmuz sonrası dünyanın birçok ülkesine dağılan hain FETÖ Terör Örgütü üyelerinin tesadüfi olarak İngiltere, Almanya, Yunanistan, ABD ve diğer batılı ülkelere gitmediğine dikkat çekerek, “Herkes bize hainlikte kullandığı adamını kendi himayesine aldı. Ortadoğu, Libya, Suriye ve İsrail’de yapılanlara Türkiye Cumhuriyeti hariç kimse dik durmadı. Durmuyor. Çünkü onlar birlikte kılıç dansı yaptılar. Ses çıkarmazlar tabiki de. 15 Temmuz’da bombaları artırdıkları yerlere iyi bakın. Meclise Millet iradesinin kalbine, terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizin özel bölümlerine attırdılar. Biz Kandile saldırı düzenlediğimizde, içimizdeki hainler daha uçaklar kalkmadan haber uçuruyordu teröristlere. Birçok yerde sızıntı vardı. Çok şükür şimdi bütün sızıntıları sağlamlaştırdık. Bundan böyle Türk devleti olarak bu coğrafyada at koşturan, oyun kuran biz olacağız. 15 Temmuz’u da atlattık. Daha çok badireler atlatırız. Yeter ki Millet olarak hep birlik ve beraberlik içerisinde olalım” dedi.

BAŞKAN KOŞTU; “15 TEMMUZ’DA TUTTUĞUMUZ DEMOKRASİ NÖBETLERİ SONSUZA KADAR DEVAM EDECEK”

Anma Programında konuşan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, 4 yıl önce 15 Temmuz’da, şanlı Türk tarihine altın harflerle yazılan kahramanlık destanını unutmamak, unutturmamak için meydanlarda tutulan demokrasi nöbetlerinin sonsuza kadar devam edeceğine işaret etti. Başkan Hakan Koştu,”15 Temmuz 2016’da FETÖ terör örgütünün hain darbe teşebbüsü ile milletin emaneti olan silahlar, tanklar ve savaş uçakları yine milletimize, milli egemenliğimize karşı kullanılmıştı. Ancak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla yüz binlerce vatansever meydanlara koştu. Türk Halkı canı pahasına tankların önüne yattı, göğsünü siper etti ve darbeye geçit vermedi. Bu uğurda 251 şehit verdik, binlerce vatandaşımız da yaralandı. Tarih, vatanı için ölümü göze alanların kahramanlığını asla unutmayacaktır” dedi.

BAŞKAN KOŞTU; “YÜZYIL ÖNCE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖNCÜLÜĞÜNDE YÜZYIL SONRA CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖNCÜLÜĞÜNDE BAĞIMSIZLIK DESTANI YAZDIK”

Yaklaşık yüz yıl önce, Gazi Mustafa Kemal’in öncülüğünde, bağımsızlık destanını yazan Türk Halkı, bir asır sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak vererek, bölünmezliğini bir kez daha kanıtladığına konuşmasında dikkat çeken Başkan Hakan Koştu,” Aziz Türk Milleti çok büyük badireleri her zaman tek yürek olarak üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bugün halen devam eden sayısız hain plan milletimizin iman gücü ve vatan sevgisi sayesinde bertaraf edilmektedir. 15 Temmuz bir kez daha göstermiştir ki; bu millet Çanakkale ruhunu hiçbir zaman kaybetmeyen ve vatan söz konusu olduğunda aynı safta buluşan cesur ve kahraman bir millettir. Allah’ın izniyle bizlerde bu vatan sevgisi oldukça hiçbir güç ülkemize zarar veremez. Rabbim birliğimizi daim eylesin, vatanımızı her türlü saldırıdan ve ihanetten korusun. Bizler, hüsrana uğrattığımız bu hain darbe girişimini asla unutmayacak ve unutturmayacağız” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz’da yaptığı konuşmasında 15 Temmuz gecesi şehitlerimiz ve gazilerimizin dik duruşlarıyla tarih yazdıklarına dikkat çekti. Milletimizin tıpkı Çanakkale ve İstiklal Harbimizde olduğu gibi 15 Temmuz’da da vatanımızı çiğnetmediğine işaret eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Kiraz, “Çünkü onlara verilen bir müjde vardır. Şehitlik mertebesi vardır. 15 Temmuz’da gördük ki; birileri tankların arasından geçerken, birileri Allahuekber nidalarıyla tankların üzerine yürüdü. Türkiye’mizin sevdasını sinesinde taşıyanlarla destanımızı birlikte yazdık. Yazmaya devam edeceğiz” dedi.

İLAHİLER, SEMAZEN VE MEHTER MEST ETTİ

Anma programının son bölümünde ise sahneye çıkan Muhammed Emiz Ayaz ve grubu seslendirdiği birbirinden güzel ilahiler, kasideler, fasıl ve semazen gönülleri mest etti. Ardından başlayan mehter gösterisi ise meydanı dolduran 7’den 70’e herkesi coşturdu. Anma programı saat gece yarısı olduğunda minarelerden yükselen selalar ile son buldu.